NextGEN Gallery - en to uk translation catalogue (592 entries)

en:  MByte
uk:  Мбайт

en:  is not writeable
uk: не можу записати

en:  mm
uk: мм

en:  sec
uk: сек

en: # of seconds
uk: # секунд

en: %1s tag(s) deleted.
uk: %1s теґ(и) видалено.

en: %s images were uploaded successfully
uk: %s зображення були завантажені успішно

en: %s slug(s) edited.
uk: %s скорочень відредаговано.

en: &lt; Prev
uk: &lt; Попереднє

en: (Error : Couldn't not find image)
uk: (Помилка: Не можу знайти зображення)

en: (Error : Couldn't not update data base)
uk: (Помилка: Не можу оновити базу даних)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
uk: (Помилка: Не можу оновити метадані)

en: (optional)
uk: (За бажанням)

en: 0 images were uploaded
uk: 0 фотографій було завантажено

en: 0 will display all images at once
uk: 0 з'являться відразу всі зображення

en: 1 image was uploaded successfully
uk: 1 зображення завантажено успішно

en: 1 item | %s items
uk[0]: 1 елемент
uk[1]: %s елементів

en: 90&deg; clockwise
uk: 90&deg; за годинником

en: 90&deg; counter-clockwise
uk: 90&deg; проти годинникової стрілки

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>
uk: <a href="%1$s" title="Керування завантаженнями" class="musublink">%2$sМб (%3$s%%)</a>

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB</a>
uk: <a href="%1$s" title="Керування завантаженнями" class="musublink">%2$sМб</a>

en: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Support Forums</a>
uk: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Форум підтримки</a>

en: <a href="http://www.nextgen-gallery.com" target="_blank">Introduction</a>
uk: <a href="http://www.nextgen-gallery.com" target="_blank">Вступ</a>

en: <a href="http://www.nextgen-gallery.com/languages" target="_blank">Languages</a>
uk: <a href="http://www.nextgen-gallery.com/languages" target="_blank">Мови</a>

en: <strong>EXTENDING NEXTGEN?</strong> There are many third party plugins that add displays and functionality for NextGEN Gallery. See our <a href='http://www.nextgen-gallery.com/nextgen-gallery-extension-plugins/'>Complete List of NextGEN Extension  Plugins</a>.
uk: <strong>РОЗШИРЕННЯ NextGen?</strong> Є багато плагінів сторонніх виробників, які додають показові і функціональні можливості для NextGen Gallery. Дивіться наш <a href='http://www.nextgen-gallery.com/nextgen-gallery-extension-plugins/'>повний список NextGen модулів та розширеннь</a> .

en: <strong>NEED  HELP?</strong> If you need help or assistance please visit the <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>NextGEN Gallery forums on WordPress.org</a>. Please note that we actively monitor and  participate in the forums, but given that NextGEN Gallery is a free product, we don't guarantee replies to support queries.
uk: <strong>ПОТРІБНА ДОПОМОГА?</strong> Якщо вам потрібна допомога, будь ласка, відвідайте <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>форуми NextGEN Gallery на WordPress.org</a>. Будь ласка, зверніть увагу, що ми активно контролюємо і беремо участь у форумах, але враховуючи, що NextGEN Gallery безкоштовний продукт, ми не завжди відповіаємо на запитання.

en: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="http://www.nextgen-gallery.com/languages/">See here</a>
uk: <strong>Перекладено : </strong><a target="_blank" href="http://www.nextgen-gallery.com/languages/">See here</a>

en: A failure occurred
uk: Неможливо виконати

en: About
uk: Про NextGEN Gallery

en: Add
uk: Додати

en: Add Gallery / Images
uk: Додати галерею / Зображення

en: Add Hidden Images
uk: Додати приховані зображення

en: Add gallery / Upload images
uk: Додати галерею/завантажити зображення

en: Add new album
uk: Додати новий альбом

en: Add new gallery
uk: Додати нову галерею

en: Add new tags
uk: Додати нові теґи

en: Add page
uk: Додати сторінку

en: Add recent or random images from the galleries
uk: Додає випадкові зображення із галереї

en: Add tags
uk: Додати теґи

en: After you create and select a album, you can drag and drop a gallery or another album into your new album below
uk: Після створення і вибору альбому, Ви можете узяти і перетягнути галерею в альбом

en: Album | Albums
uk[0]: Альбом
uk[1]: Альбоми
uk[2]: Albums

en: Album ID
uk: ID альбому

en: Album deleted
uk: Альбом видалено

en: Album description:
uk: Опис альбому:

en: Album name:
uk: Назва альбому:

en: Album overview
uk: Огляд альбому

en: Album: %s
uk: Альбом:%s

en: Albums
uk: Альбоми

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All galleries
uk: Всі галереї

en: All images
uk: Всі зображення

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
uk: Дозволити користувачам змінювати ролі для інших авторів блоґів.

en: Allow users to choose a style for the gallery.
uk: Дозволити користувачам обирати стиль галереї.

en: Allow users to import images folders from the server.
uk: Дозволити користувачам імпортувати зображення теки з сервера.

en: Allow users to upload zip folders.
uk: Дозволити користувачам завантажувати zip-архіви.

en: Allowed characters for file and folder names are
uk: Допустимі знаки для файлу і теки

en: Alphabetical
uk: За алфавітом

en: Alt &amp; Title Text
uk: Alt &amp; Title Текст

en: Alt/Title Text
uk: Alt/Title текст

en: Alt/Title text
uk: Alt/Title текст

en: An empty or 0 setting will make the gallery full width
uk: Пусто або 0 зробить галерею на всю ширину

en: An unexpected error occured.
uk: Сталася неочікувана помилка.

en: An unexpected error occured. This is most likely due to a server misconfiguration. Check your PHP error log or ask your hosting provider for assistance.
uk: Сталася неочікувана помилка. Це, швидше за все, через неналаштований сервер. Перевірте PHP журнал помилок або попросіть свого провайдера хостингу допомогти.

en: Aperture
uk: Діафрагма

en: Apply
uk: Застосувати

en: Ascending
uk: За зростанням

en: At a Glance
uk: Прямо зараз

en: Attach NextGEN Gallery to Post
uk: Прикріпіть NextGen Gallery до повідомлення

en: Author
uk: Автор

en: Author Position
uk: Розташування автора

en: Automatically resize images after upload
uk: Автоматично змінювати розмір зображень при завантажені.

en: Average
uk: Середній

en: Back
uk: Назад

en: Back to gallery
uk: Повернутися до галереї

en: Backup file does not exist
uk: Резервна копія не існує

en: Backup the original images?
uk: Відновити оригінальні зображення?

en: Browse images without reloading the page.
uk: Перегляд зображення без перезавантаження сторінки.

en: Bulk actions
uk: Масові дії

en: Camera
uk: Камера

en: Camera / Type
uk: Камера / Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Caption
uk: Опис

en: Categories
uk: Категорії

en: Category
uk: Категорія

en: Caution: If you keep images in the original folder and later delete the gallery, the images in that folder might be deleted depending on your settings.
uk: Увага: Якщо ви тримаєте зображення у оригінальній папці, а потім видалите галерею, зображення в цій папці можуть бути видалені в залежності від налаштувань.

en: Center
uk: Центр

en: Change options
uk: Змінювати налаштування

en: Change style
uk: Змінювати стиль

en: Cheatin&#8217; uh?
uk: Мухлюєш, а?

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
uk: Скористайтеся цим лінком якщо ви не знаєте як установити права:

en: Choose the default style for the galleries.
uk: Оберіть стандартний стиль для галерей.

en: City
uk: Місто

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear image cache
uk: Очистити кеш зображень

en: Click here for more settings
uk: Натисніть тут, для розширених опцій

en: Click to Close
uk: Натисніть, щоб закрити

en: Click to cancel
uk: Клік, щоб скасувати

en: Click to close image, click and drag to move. Use arrow keys for next and previous.
uk: Натисніть, щоб закрити зображення, клацніть і перетягніть, щоб перемістити. Використовуйте клавіші стрілок на наступне і попереднє.

en: Click to toggle
uk: Вибрати все

en: Close
uk: Закрити

en: Close (esc)
uk: Закрити (ESC)

en: Code
uk: Код

en: Contact
uk: Контакт

en: Copied %1$s picture(s) to gallery %2$s .
uk: Скопійовано %1$s зображень у галерею: %2$s .

en: Copy image to...
uk: Скопіювати зображення до...

en: Copy to...
uk: Скопіювати до...

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Copyright Notice
uk: Авторське право

en: Could not find image
uk: Неможливо знайти зображення

en: Could not restore original image
uk: Неможливо відновити оригінальне зображення

en: Couldn't restore original image
uk: Неможливо відновити оригінальне зображення

en: Country
uk: Країна

en: Country code
uk: Код країни

en: Create a new , empty gallery below the folder
uk: Створить нову галерею в папці

en: Create a new gallery
uk: Створити нову галерею

en: Create new page:
uk: Створити нову сторінку:

en: Create new thumbnails
uk: Створити нові мініатюри

en: Crop thumbnail
uk: Обтинання мініатюри

en: Current Color
uk: Поточний колір

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Custom
uk: Власний

en: Customize the display settings
uk: Налаштування параметрів відображення

en: Customize thumbnail
uk: Налаштувати мініатюри

en: Database error. Could not add gallery!
uk: Помилка бази даних. Не можливо додати галерею!

en: Date / Time
uk: Дата / Час

en: Date Created
uk: Дата створення

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: Default
uk: По замовчуванню

en: Default style
uk: Стиль за замовчуванням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Image Files?
uk: Видалити файли зображень?

en: Delete Tag
uk: Видалити теґ

en: Delete image
uk: Видалити зображеня

en: Delete images
uk: Видалити зображення

en: Delete tags
uk: Видалити теґи

en: Descending
uk: За спаданням

en: Description
uk: Опис

en: Description:
uk: Опис:

en: Directory
uk: Директорія

en: Directory <strong>%s</strong> contains no pictures
uk: Каталог <strong>%s</strong> не містить фотографій

en: Directory <strong>%s</strong> doesn&#96;t exist!
uk: Каталог <strong>%s</strong> не існує!

en: Directory does not exist.
uk: Каталог не існує.

en: Display Galleries
uk: Показати Галереї

en: Display galleries as
uk: Показати галереї як

en: Display reflection
uk: Показати відображення

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Display watermark
uk: Показати водяний знак

en: Displayed gallery does not exist
uk: Показана  галерея не існує

en: Do you like this Plugin?
uk: Вам подобається цей плаґін?

en: Done! Successfully imported %s images
uk: Зроблено! %s зображення були успішно імпортовані.

en: Download latest version
uk: Завантажити останню версію

en: Draft
uk: Чернетка

en: Drag image and ZIP files here or click <strong>Add Files</strong>
uk: Перетягніть зображення і ZIP-архіви сюди або натисніть кнопку <strong>Додати файли</strong>

en: EXIF Data
uk: EXIF дані

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Album
uk: Редагувати альбом

en: Edit Status
uk: Редагувати статус

en: Edit Tag Slug
uk: Редагувати скорочення теґу

en: Edit album
uk: Редагувати альбом

en: Edit gallery
uk: Редагувати галерею

en: Edit thumb
uk: Редагувати мініатюру

en: Enable AJAX pagination
uk: Дозволити AJAX навіґацію сторінками

en: Enable IE8 Web Slices
uk: Включити ІE8 Web Slices

en: Enable custom CSS
uk: Включити власний CSS

en: Enable import function
uk: Дозволити можливість імпорту

en: Enable roles/capabilities
uk: Включити ролі/можливості

en: Enable style selection
uk: Дозволити вибір стилю

en: Enable upload quota check
uk: Дозволити перевірки квот завантаження

en: Enable zip upload option
uk: Дозволити завантаження zip-архівів

en: Enter the name of the tag to delete.  This tag will be removed from all posts.
uk: Введіть теґ для видалення. Він буде видалений із всіх публікацій.

en: Enter the post title
uk: Введіть заголовок публікації

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated.
uk: Введіть теґ та перейменуйте його. Натисніть  "Перейменувати" і всі публікації, які використовують ці теґи будуть оновлені.

en: Enter the tags
uk: Введіть теґи

en: Error rotating thumbnail
uk: Помилка повертання мініатюри

en: Error updating thumbnail
uk: Помилка оновлення мініатюри

en: Error while applying watermark to image.
uk: Помилка при застосуванні водяних знаків на зображення.

en: Error while creating thumbnail.
uk: Помилка створення мініатюри.

en: Error while resizing image.
uk: Помилка при зміні розміру зображення.

en: Error while rotating image.
uk: Помилка повертання мініатюри.

en: Error. Not enough tags provided to rename or merge.
uk: Помилка. Немає достатньо теґів для перейменування чи злиття.

en: Every %d seconds
uk: Кожні %d секунд

en: Exclude ?
uk: Виключити ?

en: Existing Tags
uk: Існуючі теґи

en: Expand to actual size (f)
uk: Розширити до фактичного розміру (f)

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: Failed to copy database row for picture %s
uk: Не вдалося скопіювати базу даних поспіль, на зображенні %s

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
uk: Не вдалося скопіювати зображення %1$s у %2$s

en: Failed to extract images from ZIP
uk: Не вдалося витягти зображення з ZIP

en: File do not exists
uk: Файл не існує

en: Filename
uk: Назва файлу

en: First Image
uk: Перше зображення

en: Fit to Screen
uk: За розміром екрана

en: Flip horizontally
uk: Відобразити горизонтально

en: Flip vertically
uk: Відобразити вертикально

en: Float
uk: Обтікання

en: Focal Length
uk: Фокусна відстань

en: Focal length
uk: Фокусна відстань

en: Font Color:
uk: Колір шрифту:

en: Font Family:
uk: Шрифт:

en: Font Size:
uk: Розмір шрифту:

en: For a more flexible user management you can use the
uk: Для більш гнучкого управління користувачами можна використовувати

en: Format
uk: Формат

en: Full Size
uk: Повний розмір

en: Full size
uk: Повний файлу

en: Galleries
uk: Галереї

en: Galleries per page
uk: Галерей на сторінку

en: Gallery | Galleries
uk[0]: Галерея
uk[1]: Галерей
uk[2]: Galleries

en: Gallery <strong>%s</strong> successfully created! | Galleries <strong>%s</strong> successfully created!
uk[0]: Галерея <strong>%s</strong> успішно створена!
uk[1]: Галереї <strong>%s</strong> успішно створені!

en: Gallery ID
uk: ID Галереї

en: Gallery ID %1$s successfully created. You can show this gallery in your post or page with the shortcode %2$s.<br/>
uk: Галерею %1$s вдало створено! Ви можете показати галерею використовуючи теґ %2$s.<br/>

en: Gallery IDs, separated by commas.
uk: ID галерей, розділені їх комами.

en: Gallery Settings
uk: Налаштування галереї

en: Gallery deleted successfully
uk: Галерею успішно видалено

en: Gallery not found.
uk: Галерею не знайдено.

en: Gallery path
uk: Шлях до галереї

en: Gallery path:
uk: Шлях до галереї:

en: Gallery settings
uk: Налаштування галереї

en: Gallery width
uk: Ширина галереї

en: Gallery: %s
uk: Галерея: %s

en: Get help
uk: Отримати допомогу

en: Get help with NextGEN Gallery
uk: Отримати допомогу

en: Get your language pack
uk: Отримати ваш ленґпак

en: Give it a good rating on WordPress.org
uk: Поставте гарну оцінку на WordPress.org

en: Go
uk: Вперед

en: Go to the Highslide JS homepage
uk: Перейти на головну сторінку Highslide JS

en: Go to the first page
uk: Перейти до першої сторінки

en: Go to the last page
uk: Перейти до останньої сторінки

en: Go to the next page
uk: Перейти до наступної сторінки

en: Go to the previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

en: Graphic Library
uk: Графічна бібліотека

en: Height
uk: Висота

en: Height:
uk: Висота:

en: Help translating it
uk: Допоможіть перекласти це

en: Hide
uk: Приховати

en: How will you generate a watermark?
uk: Як ви будете генерувати водяний знак?

en: How would you like galleries to be displayed?
uk: Як би ви хотіли, щоб галереї відображалися?

en: IPTC Data
uk: IPTC дані

en: If pagination is used this option will show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.) This increases page load.
uk: Якщо використовується нумерація сторінок, ця опція буде як і раніше показувати всі зображення в модальному вікні вікно (Thickbox, Lightbox і т.д.). Примітка: Це збільшить завантаження сторінки

en: If you have problems, please create directory
uk: Якщо виникають проблеми - створіть директорію

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
uk: Ігнорувати співвідношення сторін, не портретні орієнтації у мініатюр

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails?
uk: Ігнорувати співвідношення сторін, не портретні орієнтації у мініатюр?

en: Image
uk: Зображення

en: Image %1 of %2
uk: ображення %1 з %2

en: Image Height
uk: Висота зображення

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Image ID:
uk: ID зображення:

en: Image Options
uk: Параметри зображення

en: Image URL:
uk: URL зображення:

en: Image Width
uk: Ширина зображення

en: Image crop
uk: Обтинання зображення

en: Image generation failed
uk: Не вдала генерація зображення

en: Image quality
uk: Якість зображення

en: Image rotated
uk: Обертання зображень

en: Image watermark
uk: Водяний знак зображення

en: Images per page
uk: Зображень на сторінку

en: Import Folder
uk: Імпортувати теку

en: Import metadata
uk: Імпортувати метадані

en: Importing gallery
uk: Імпорт галереї

en: In Progress...
uk: В Процесі ...

en: Insert into Post
uk: Вставити у публікацію

en: Interval
uk: Інтервал

en: Invalid Displayed Gallery
uk: Невірно відображена галерея

en: Invalid MediaRSS command
uk: Неправильна команда  MediaRSS

en: Invalid request
uk: Невірний запит

en: It is developed and supported by Photocrati Media. We'd like to offer a special thanks to Alex Rabe, who first developed the plugin and maintained it through 2011.
uk: Вона розробляється і підтримується Photocrati Media. Ми хочемо особливо подякувати Alex Rabe, який першим розробив плагін і підтримував його до 2011 року.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Keep images in original location.
uk: Зберігати зображення в оригінальному розташуванні.

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: L O A D I N G
uk: З А В А Н Т А Ж Е Н Н Я

en: Last modified
uk: Дата зміни

en: Least used
uk: Останні використані

en: Left
uk: Зліва

en: Limit
uk: Обмеження

en: Link
uk: Посилання

en: Link to page:
uk: Посилання на сторінку:

en: Link to the main image feed
uk: Посилання на головний канал зображень

en: Loading&#8230;
uk: Завантаження&#8230;

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Location
uk: Розміщення

en: MYSQL Version
uk: Версія MySQL

en: Main NextGEN Gallery overview
uk: Працювати з основним розділом

en: Main Page (no parent)
uk: Головна сторінка (корінь)

en: Make
uk: Створити

en: Manage Albums | Manage Albums
uk[0]: Управління альбомами
uk[1]: Управління альбомами
uk[2]: Управління альбомами

en: Manage Galleries | Manage Galleries
uk[0]: Управління галереями
uk[1]: Управління галереями
uk[2]: Управління галереями

en: Manage Tags
uk: Управління теґами

en: Manage gallery
uk: Управління галереями

en: Manage image tags
uk: Управління теґами

en: Manage others gallery
uk: Управління  іншими галереями

en: Manage tags
uk: Управління теґами

en: Maximize the widget content
uk: Розгорнути вміст віджету

en: Maximum dimensions
uk: Максимальні розміри

en: Maximum image count
uk: Максимальна кількість зображень

en: Maximum number of galleries or sub-albums to appear on a single page
uk: Максимальна кількість галерей або суб-альбомів, що додаються на одній сторінці

en: Maximum number of tags
uk: Максимальна кількість тегів

en: Memory usage
uk: Використано пам`яті

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
uk: Злиття теґів &laquo;%1$s&raquo; у &laquo;%2$s&raquo;. %3$s відбулося.

en: Meta
uk: Метадані

en: Meta Data
uk: Метадані

en: Meta data
uk: Метадані

en: Minimize the widget content
uk: Згорнути вміст віджету

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Missing parameters
uk: Відсутні параметри

en: More Help & Info
uk: Більше допомоги та інформації

en: Most popular
uk: Найпопулярніші

en: Move
uk: Перемістити

en: Move image to...
uk: Перемістити зображення до...

en: Move to...
uk: Перемістити до...

en: N/A
uk: Не доступно

en: Name
uk: Назва

en: Network Options
uk: Опції мережі

en: Network settings
uk: Налаштування мережі

en: New Gallery
uk: Нова галерея

en: New gallery page ID
uk: Новий ID сторінки галереї

en: New tag name(s):
uk: Нове ім`я теґу(теґів):

en: Newsfeed could not be loaded.  Check the <a href="%s">front page</a> to check for updates.
uk: Стрічку новин не можливо завантажити. Перевірте <a href="%s">Головну сторінку</a>, щоб побачити оновлення.

en: Next
uk: Далі

en: Next &gt;
uk: Наступне &gt;

en: Next (arrow right)
uk: Далі (стрілка вправо)

en: Next tags
uk: Наступні теґи

en: NextGEN Gallery %s is incompatible with this version of NextGEN Pro. Please update NextGEN Pro to version %s or higher to restore NextGEN Gallery functionality.
uk: NextGEN Gallery %s несумісна з даною версією NextGen Pro. Будь ласка, поновіть NextGEN Pro до версії %s або вище, щоб відновити функціональність NextGEN Gallery.

en: NextGEN Gallery - Attach To Post
uk: NextGEN Gallery - Додати до публікації

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
uk: NextGEN Gallery : Жодних таблиць не створено! Перевірте налаштування БД.

en: NextGEN Gallery Overview
uk: Огляд NextGEN Gallery

en: NextGEN Gallery contains some functions which are only available under PHP 5.2. You are using the old PHP 4 version, upgrade now! It's no longer supported by the PHP group. Many shared hosting providers offer both PHP 4 and PHP 5, running simultaneously. Ask your provider if they can do this.
uk: NextGEN Gallery містить деякі функції, які доступні тільки під PHP 5.2. Ви використовуєте стару версію PHP 4, рекомендуємо оновити прямо зараз! PHP 4 більше не підтримується групою розробників PHP. Багато хостинґ-провайдерів пропонують одночасно як PHP 4 і PHP 5. Попросіть Вашого провайдера увімкнути PHP 5 на вашому акаунті.

en: NextGEN Gallery is one of the most popular WordPress plugins of all time with over 12 million downloads.
uk: NextGEN Gallery є одним з найпопулярніших WordPress плагінів всіх часів з більш ніж 12 мільйонами завантажень.

en: NextGEN Slideshow
uk: Слайдшоу

en: NextGEN Widget
uk: Віджет NextGEN Gallery

en: No
uk: Ні

en: No GD support
uk: GD не підтримується

en: No album selected
uk: Альбом не вибраний

en: No album selected!
uk: Альбом не вибраний!

en: No directory specified.
uk: Не обрано директорію.

en: No display type selected
uk: Не вибраний тип відображення

en: No entities to display for this source.
uk: Немає елементів для відображення для цього джерела.

en: No entries found
uk: Вміст не знайдений

en: No exif data
uk: Немає exif даних

en: No folder specified
uk: Не обрано папку

en: No galleries have been yet created.
uk: Галереї не створено.

en: No gallery
uk: Немає галереї

en: No gallery name specified
uk: Не вказана назва галереї

en: No images selected
uk: Зображення не вибрані

en: No meta data saved
uk: Жодних метаданих не збережено

en: No new slug(s) specified!
uk: Не обрано нових скорочень!

en: No new tag specified!
uk: Немає обраних нових теґів!

en: No new/old valid tag specified!
uk: Немає нових/старих правильних!

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
uk: Не знайдено сторінки/публікації для старих теґів.

en: No permissions to browse folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
uk: Не дозволено переглядати папки. Спробуйте оновити сторінку або переконайтесь, що ваш обліковий запис користувача володіє достатніми ролями/привілеями.

en: No permissions to import folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
uk: Не дозволено імпортувати папки. Спробуйте оновити сторінку або переконайтесь, що ваш обліковий запис користувача володіє достатніми ролями/привілеями.

en: No permissions to upload images. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
uk: Не дозволено завантажувати зображення. Спробуйте оновити сторінку або переконайтесь, що ваш обліковий запис користувача володіє достатніми ролями/привілеями.

en: No picture
uk: Немає зображення

en: No slug edited.
uk: Немає скорочень для редагування.

en: No tag deleted.
uk: Теґи не видалені.

en: No tag merged.
uk: Немає об`єднаних теґів.

en: No tag renamed.
uk: Теґи не перейменовано.

en: No tag specified!
uk: Немає зазначених теґів!

en: No template selected
uk: Не вибраний шаблон

en: No valid gallery name!
uk: Не допустима назва галереї!

en: No valid new tag.
uk: Немає нових правильних теґів.

en: None
uk: Немає

en: Not a valid notice name
uk: Не допустима назва!

en: Not linked
uk: Без посилання

en: Not set
uk: Не встановлене

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
uk: ПРИМІТКА: Через ліміт пам`яті не можна завантажувати великі зображення. Максимально дозволені <strong>%d x %d</strong> пікселів.

en: Number of columns to display
uk: Кількість колонок для показу

en: OK
uk: Гаразд

en: Object didn't contain correct data
uk: Об`єкт не містить правильні даних

en: Off
uk: Вимкнене

en: Offset:
uk: Зсув:

en: On
uk: Увімкнене

en: Only which are listed
uk: Тільки ті, які в списку

en: Only which are not listed
uk: Тільки відсутні в списку

en: Opacity:
uk: Прозорість:

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
uk: Операція вдала. Очистіть кеш браузера.

en: Original images
uk: Оригінальні зображення

en: Override image settings
uk: Переписати налаштування зображень

en: Override thumbnail settings
uk: Переписати налаштування мініатюр

en: Overriding the image settings will create an additional set of images
uk: Перезапис параметрів зображення створить додатковий набір зображень

en: Overview
uk: Огляд

en: Overwrite
uk: Переписати

en: Overwrite tags
uk: Переписати теґи

en: PHP Exif support
uk: Підтримка PHP Exif

en: PHP IPTC support
uk: Підтримка PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
uk: PHP макс. розмір Post-запиту

en: PHP Max Script Execute Time
uk: PHP макс. час виконання скрипту

en: PHP Max Upload Size
uk: PHP макс. розмір завантаження

en: PHP Memory Limit
uk: Ліміт пам`яті PHP

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: PHP XML support
uk: Підтримка PHP XML

en: Page
uk: Сторінка

en: Page ID
uk: ID сторінки

en: Page Link to
uk: Посилання на сторінку

en: Parent
uk: Батьки

en: Pause
uk: Пауза

en: Pause slideshow (spacebar)
uk: Пауза слайд-шоу (ПРОБІЛ)

en: Percent
uk: Відсотків

en: Photos
uk: Фото

en: Picture
uk: Зображення

en: Picture tag
uk: Теґ зображення

en: Picture tag: %2$l.
uk: Теґ зображення: %2$l.

en: Pictures deleted successfully
uk: Зображення успішно видалені

en: Pixels
uk: Пікселів

en: Play
uk: Відтворити

en: Play slideshow (spacebar)
uk: Відтворити слайд-шоу (пробіл)

en: Please click "Works" on WordPress.org
uk: Будь ласка, натисніть "Працює" на WordPress.org

en: Please note: You can only activate the watermark under Manage Gallery. This action cannot be undone.
uk: Зверніть увагу: Ви можете включити водяні знаки тільки в розділі `Управління галереєю`. Ця дія незворотня.

en: Position:
uk: Позиція:

en: Post title
uk: Заголовок публікації

en: Presort
uk: Попереднє сортування

en: Preview image:
uk: Попередній перегляд:

en: Preview of saved settings:
uk: Попередній перегляд збережених налаштувань:

en: Previous
uk: Назад

en: Previous (arrow left)
uk: Попередня (стрілка ліворуч)

en: Previous tags
uk: Попередні теґи

en: Program tool
uk: Інструменти

en: Province/State
uk: Провінція / Штат

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Publish this image
uk: Опублікувати це зображення

en: Published a new post
uk: Опубліковано нову публікацію

en: Quality:
uk: Якість:

en: Random Images
uk: Випадкові зображення

en: Recent Images
uk: Останні зображення

en: Recover
uk: Відновити

en: Recover from backup
uk: Відновити з бекапу

en: Recover image from backup
uk: Відновити з бекапу

en: Related Images
uk: Пов`язані зображення

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Tag
uk: Перейменувати теґ

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
uk: Перейменувати теґ(и) &laquo;%1$s&raquo; у &laquo;%2$s&raquo;

en: Reset Options
uk: Відновлення налаштувань

en: Reset all options to default settings
uk: Повернути всі початкові налаштування

en: Reset all options to default settings?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
uk: Повернути всі налаштування за замовчуванням?\n
    Оберіть [Cancel] щоб скасувати, [OK] для продовження.\n

en: Reset settings
uk: Скинути налаштування

en: Resize
uk: Змінити розмір

en: Resize Images to
uk: Змінити розмір зображень до

en: Resize images
uk: Змінити розмір зображень

en: Right
uk: Справа

en: Roles & Capabilities
uk: Ролі та можливості

en: Rotate
uk: Повернути

en: Rotate images
uk: Повернути зображення

en: Rotate images clockwise
uk: Поворот зображення за годинниковою стрілкою

en: Rotate images counter-clockwise
uk: Поворот зображення проти годинникової стрілки

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save all changes
uk: Зберегти всі зміни

en: Saved successfully
uk: Успішно збережено

en: Scan Folder for new images
uk: Сканувати теку у пошуках нових зображень

en: Search Images
uk: Шукати зображення

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Search tags
uk: Шукати теґи

en: Select
uk: Оберіть

en: Select &#187;
uk: Оберіть &#187;

en: Select Color
uk: Оберіть  колір

en: Select Gallery
uk: Вибрати галерею

en: Select a display type
uk: Виберіть тип відображення

en: Select a folder to import. The folder name will be used as the title of the gallery.
uk: Виберіть папку для імпорту. Ім'я папки буде використовуватися в якості назви галереї.

en: Select a gallery
uk: Вибрати галерею:

en: Select a preview image:
uk: Оберіть мініатюру для перегляду:

en: Select album
uk: Вибрати альбом

en: Select gallery
uk: Вибрати галерею

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
uk: Оберіть фрагмент зображення для мініатюри на картинці зліва.

en: Select the destination gallery:
uk: Оберіть галерею:

en: Select the lowest role which should be able to access the following capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
uk: Ви можете встановити права доступу до різних функцій NextGEN Gallery. Підтримуються стандартні ролі WordPress.

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail
uk: Оберіть мишею фрагмент зображення, щоб створити нову мініатюру.

en: Separate picture tags with commas.
uk: Розділяйте теґи комою

en: Server
uk: Сервер

en: Server Settings
uk: Налаштування сервера

en: Set fix dimension
uk: Встановити фіксовані розміри

en: Set fix dimension?
uk: Встановити фіксовані розміри?

en: Set watermark
uk: Встановити водяний знак

en: Sets an SEO-friendly name to this gallery for URLs. Currently only in use by the Pro Lightbox.
uk: Встановлює SEO-дружні ім'я цій галереї для URL-адрес. В даний час тільки при використання Pro Lightbox.

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
uk: Має працювати, якщо галерея знаходиться у теці блоґу

en: Show
uk: Показати

en: Show / hide used galleries
uk: Показати / Сховати використані галереї

en: Show Media RSS icon
uk: Показати іконку Media RSS

en: Show a NextGEN Gallery Slideshow
uk: Показує слайдшоу із зображень

en: Show meta data
uk: Показати метадані

en: Show slideshow link
uk: Показати слайд-шоу посилання

en: Show the Media RSS link
uk: Показати посилання на  Media RSS

en: Show thumbnail link
uk: Показати посилання на ескізи

en: Shutter speed
uk: Витримка

en: Singlepic
uk: Зображення

en: Size
uk: Розмір

en: Size of the image
uk: Розмір зображення

en: Slideshow
uk: Слайдшоу

en: Slug
uk: Скорочення

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a Memory Limit of 16 MB or higher
uk: Вибачите, NextGEN Gallery працює тільки із лімітом пам’яті не менше ніж 16Мб, або більше

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
uk: Вибачите, NextGEN Gallery працює тільки з адміністратором галереї

en: Sorry, you have no access here
uk: Вибачте, Вам не дозволено тут бути

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
uk: На жаль, ви використали весь вільний простір. Будь-ласка, видаліть деякі файли, щоб завантажити декілька файлів.

en: Sorry, you must be able to manage galleries
uk: На жаль, ви повинні мати права на управління галереями

en: Sort Gallery
uk: Сортувати галерею

en: Sort Order:
uk: Сортування:

en: Sort gallery
uk: Сортувати галерею

en: Sort in what direction?
uk: Сортувати в якому напрямку?

en: Sort or Exclude Images
uk: Сортувати або Виключити зображеня

en: Sort order changed
uk: Порядок сортування змінено

en: Source
uk: Джерело

en: Sources
uk: Джерела

en: Space Allowed
uk: Дозволений простір

en: Space Used
uk: Використаний простір

en: Storage Space
uk: Місце зберігання

en: Styles
uk: Стилі

en: Stylesheet URL
uk: URL Стилів

en: Subject
uk: Тема

en: Tag
uk: Теґ

en: Tag(s) to delete:
uk: Теґ(и) для видалення:

en: Tag(s) to rename:
uk: Теґ(и) для перейменування:

en: Tags
uk: Теґи

en: Tags (comma separated list)
uk: Теґи (розділяйте комою)

en: Tags changed
uk: Теґи змінені

en: Tags number and slugs number isn't the same!
uk: Номер теґу і номер скорочення це не одне і теж!

en: Template
uk: Шаблон

en: Text for Media RSS link
uk: Текст для посилання на Media RSS

en: Text:
uk: Текст:

en: Thanks to all donators...
uk: Спасибі усім меценатам ...

en: The album ID=%s does not exist.
uk: Альбом із ID=%s не існує.

en: The default setting should be %s
uk: Стандартно має бути %s

en: The gallery ID=%s does not exist.
uk: Галерея із ID=%s не існує.

en: The server setting Safe-Mode is on !
uk: На сервері включений Safe-Mode!

en: These are maximum values
uk: Це максимальні значення

en: This does not affect existing thumbnails; overriding the thumbnail settings will create an additional set of thumbnails. To change the size of existing thumbnails please visit 'Manage Galleries' and choose 'Create new thumbnails' for all images in the gallery.
uk: Це не впливає на існуючі ескізи; перезапис налаштуваннь ескізів створить додатковий набір мініатюр. Щоб змінити розмір існуючих ескізів, будь ласка, відвідайте 'Керування галереями' і виберіть 'Створити нові ескізи' для всіх зображень в галереї.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
uk: Ця функція вимагає вбудовані фрейми. У вас фрейми відключені або ваш браузер не підтримує їх.

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better.
uk: Це шлях за-замовчуванням для блоґу. З допомогою %BLOG_ID% Ви можете організувати структуру тек по-кращому.

en: This plugin is primarily developed, maintained, supported and documented by <a href="%s" target="_blank">Photocrati Media</a> with a lot of love & effort. Any kind of contribution would be highly appreciated. Thanks!
uk: Цей плагін, насамперед, розвивається, підтримується і підтримується документально <a href="%s" target="_blank">Photocrati Media</a> з великою любов'ю і зусиллям. Будь-яка допомога буде високо оціненена. Дякуємо!

en: This widget requires JavaScript.
uk: Віджет потребує JavaScript.

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnail Options
uk: Опції мініатюр

en: Thumbnail crop
uk: Обтинання мініатюр

en: Thumbnail dimensions
uk: Розмір мініатюр

en: Thumbnail updated
uk: Мініатюри оновлено

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Time Created
uk: Час створення

en: Title
uk: Заголовок

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Tooltip text for Media RSS link
uk: Текст підказки для посилання на Media RSS

en: Top
uk: Верх

en: Try to apply to all images
uk: Спробувати застосувати до всіх зображень

en: Unable to create directory
uk: Неможливо створити директорію

en: Unable to create directory %s.
uk: Не вдається створити теку %s.

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
uk: Неможливо записати у теку  %s. Перевірте на право запису.

en: Unexpected Error
uk: Несподівана помилка

en: Unsorted
uk: Несортовано

en: Untitled
uk: Без назви

en: Update
uk: Оновити

en: Update Sort Order
uk: Оновити порядок сортування

en: Update Successfully
uk: Успішно оновлено

en: Update successful
uk: Успішно оновлено

en: Update successfully
uk: Успішно оновлено

en: Upload Images
uk: Завантажити зображення

en: Upload complete
uk: Завантаження завершено

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
uk: Працювати з кнопками в TinyMCE

en: Use imagebrowser effect
uk: Використовувати ImageBrowser ефект

en: Value
uk: Значення

en: View
uk: Переглянути

en: View all
uk: Показати все

en: Visit the plugin homepage
uk: Відвідати домашню сторінку плагіна

en: Watermarks
uk: Водяні знаки

en: We cannot display this gallery
uk: Ми не можемо відобразити цю галерею

en: Welcome to NextGEN Gallery !
uk: Ласкаво просимо до NextGEN Gallery !

en: What would you like to display?
uk: Що б ви хотіли відобразити?

en: What's the default sorting method?
uk: Який метод сортування за замовчуванням?

en: Widget that displays Media RSS links for NextGEN Gallery.
uk: Показує посилання на  Media RSS галереї

en: Width
uk: Ширина

en: Width x Height
uk: Ширина х Висота

en: Width x height (in pixel)
uk: Висота і ширина (у пікселях)

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
uk: Ширина х висота (у пікселях). NextGEN Gallery зберігатиме пропорції

en: Width:
uk: Ширина:

en: XMP Data
uk: XMP дані

en: Yes
uk: Так

en: You are about to start the bulk edit for %s galleries 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
uk: Ви дійсно хочете запустити масове редагування для %s зображення?
     
     `Cancel` щоб скасувати, `OK` для продовження.

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
uk: Ви дійсно хочете запустити масове редагування для %s зображень?
     
     `Cancel` щоб скасувати, `OK` для продовження.

en: You browser doesn't have Flash, Silverlight, HTML5, or HTML4 support.
uk: Ваш браузер не має Flash, Silverlight, HTML5, або підтримки HTML4.

en: You can specify multiple tags to delete by separating them with commas
uk: Ви можете ввести кілька теґів, розділяючи їх комою

en: You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
uk: Ви можете ввести кілька теґів, розділяючи їх комою

en: You do not have the correct permission
uk: У вас немає достатніх прав

en: [Maximize]
uk: [Розгорнути]

en: [Minimize]
uk: [Згорнути]

en: [Show all]
uk: [Показати все]

en: [Show slideshow]
uk: [Показати як слайдшоу]

en: [Show thumbnails]
uk: [Показати мініатюри]

en: and the thumbnails directory
uk: і директорію з мініатюрами

en: created
uk: створено

en: deleted successfully
uk: успішно видалено

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
uk: не існує. Будь ласка створіть основну теку галереї.

en: is not writeable !
uk: не можу записати!

en: jQuery Lightbox
uk: JQuery Lightbox

en: of
uk: з

en: random
uk: випадково

en: recently added
uk: нещодавно додані

en: with permission 777 manually !
uk: з правами 777 вручну!
