NextGEN Gallery - en to fi translation catalogue (852 entries)

en:  Image(s) successfully added
fi:  Kuva(a) lisätty onnistuneesti

en:  MByte
fi:  Mtavua

en:  is not writeable
fi:  ei voi kirjoittaa

en:  sec
fi:  s

en: # of columns
fi: Sarakemäärä

en: # of images
fi: Kuvamäärä

en: # of seconds
fi: sekuntimäärä

en: %1s tag(s) deleted.
fi: %1s tägi(ä) poistettu.

en: %s images were uploaded successfully
fi: %s kuvaa tuotu onnistuneesti

en: %s slug(s) edited.
fi: %s lyhytnimi(ä) muokattu.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
fi: &#8220;%s&#8221; tuonti epäonnistui virheen vuoksi

en: (Error : Couldn't not find image)
fi: (Virhe: ei löytänyt kuvaa)

en: (Error : Couldn't not update data base)
fi: (Virhe: ei voinut päivittää tietokantaa)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
fi: (Virhe: ei voinut päivittää metadataa)

en: (From the theme folder)
fi: (teeman kansiosta)

en: (Hide Advanced Settings)
fi: (Piilota lisäasetukset)

en: (Hide Customization Options)
fi: (Piilota räätälöintivalinnat)

en: (Hide Customization Settings)
fi: (Piilota räätälöintiasetukset)

en: (Show Advanced Settings)
fi: (Näytä lisäasetukset)

en: (Show Customization Options)
fi: (Näytä räätälöintivalinnat)

en: (Show Customization Settings)
fi: (Näytä räätälöintiasetukset)

en: (optional)
fi: (valinnainen)

en: 0 images were uploaded
fi: 0 kuvaa tuotiin

en: 0 will disable pagination, all images on one page
fi: 0 estää sivutuksen, kaikki kuvat samalla sivulla

en: 0 will display all images at once
fi: 0 näyttää kaikki kuvat kerralla

en: 0 will display as much as possible based on the width of your theme. Setting normally only required for captions below the images
fi: 0 näyttää niin monta kuin mahtuu teemasi sisältöleveydelle. Asetus tarvitaan yleensä vain kuviatekstejä varten.

en: 0 will show all images
fi: 0 näyttää kaikki kuvat

en: 1 image was uploaded successfully
fi: 1 kuva tuotu onnistuneesti

en: 1 item | %s items
fi[0]: 1 kohde
fi[1]: %s kohdetta

en: 90&deg; anticlockwise
fi: 90&deg; vastapäivään

en: 90&deg; clockwise
fi: 90&deg; myötäpäivään

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>
fi: <a href="%1$s" title="Hallitse latauksia" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB</a>
fi: <a href="%1$s" title="Hallitse latauksia" class="musublink">%2$sMB</a>

en: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Support Forums</a>
fi: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Tukifoorumit (engl.)</a>

en: <a href="http://www.nextgen-gallery.com" target="_blank">Introduction</a>
fi: <a href="http://www.nextgen-gallery.com" target="_blank">Johdanto</a>

en: <a href="http://www.nextgen-gallery.com/languages" target="_blank">Languages</a>
fi: <a href="http://www.nextgen-gallery.com/languages" target="_blank">Kielet</a>

en: <strong>EXTENDING NEXTGEN?</strong> There are many third party plugins that add displays and functionality for NextGEN Gallery. See our <a href='http://www.nextgen-gallery.com/nextgen-gallery-extension-plugins/'>Complete List of NextGEN Extension  Plugins</a>.
fi: <strong>LAAJENNATKO NEXTGENIÄ?</strong> Olemassa monia lisäosia, jotka lisäävät näyttötapoja ja toimintoja NextGEN Galleryyn. Katso <a href='http://www.nextgen-gallery.com/nextgen-gallery-extension-plugins/'>Kattavaa listaamme NextGENiä laajentavista lisäosista</a>.

en: <strong>NEED  HELP?</strong> If you need help or assistance please visit the <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>NextGEN Gallery forums on WordPress.org</a>. Please note that we actively monitor and  participate in the forums, but given that NextGEN Gallery is a free  product, we don't guarantee replies to support queries.
fi: <strong>TARVITSETKO APUA?</strong> Jos tarvitset apua, käy <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>NextGEN Gallery forums on WordPress.org [engl.]</a>. Huomioi, että seuraamme ja käymme foorumeissa, mutta koska NextGEN Gallery on ilmainen tuote, emme takaa vastauksia tukikyselyihin.

en: <strong>This translation is not yet updated for Version 1.9.0</strong>. If you would like to help with translation, download the current po from the plugin folder and read <a href="http://www.nextgen-gallery.com/languages/">here</a> how you can translate the plugin.
fi: <strong>Tätä käännöstä ei ole vielä täysin päivitetty versioon 2.1.62</strong>. Jos haluat auttaa käännöksessä, lataa uusin .po -tiedosto lisäosan hakemistosta ja lue <a href=\"http://www.nextgen-gallery.com/languages/\">tästä</a> miten voit kääntää lisäosan.

en: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="http://www.nextgen-gallery.com/languages/">See here</a>
fi: <strong>Kääntänyt : </strong><a target=\"_blank\" href=\"http://www.nextgen-gallery.com/languages/\">Katso täältä</a>

en: A RSS feed will be added to you blog header. Useful for CoolIris/PicLens
fi: Lisää RSS-syöte blogisi headeriin. Kätevä CoolIris/PicLensin kanssa

en: A failure occurred
fi: Tapahtui virhe

en: About
fi: Lisäosasta

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate Media RSS feed
fi: Media RSS -syöte

en: Activate PicLens/CoolIris support
fi: Lisää tuki PicLensille ja CoolIrisille

en: Activate and use style sheet:
fi: Aktivoi ja käytä tyylitiedostoa:

en: Activate permalinks
fi: Aktivoi pysyvät linkit

en: Activate related images
fi: Aktivoi liittyvät kuvat

en: Add
fi: Lisää

en: Add Gallery / Images
fi: Lisää galleria / kuvia

en: Add Hidden Images
fi: Lisää piilotetut kuvat

en: Add MediaRSS link?
fi: Lisää MediaRSS-linkki?

en: Add gallery / Upload images
fi: Lisää galleria / lataa kuvia

en: Add hidden images
fi: Lisää piilotetut kuvat

en: Add new album
fi: Lisää uusi albumi

en: Add new gallery
fi: Lisää uusi galleria

en: Add new tags
fi: Lisää uusia tägejä

en: Add page
fi: Lisää sivu

en: Add recent or random images from the galleries
fi: Lisää tuoreimmat tai satunnaiset kuvat gallerioista

en: Add tags
fi: Lisää tägejä

en: Adjust Thumbnail Quality?
fi: Muuta esikatselukuvien laatua?

en: After images are uploaded, they will be resized to the above dimensions and quality
fi: Kun kuvat on tuotu, ne muutetaan yllä oleviin mittoihin ja laatuun

en: After you create and select a album, you can drag and drop a gallery or another album into your new album below
fi: Kun luot ja valitset albumin, voit vetää ja pudottaa gallerian tai toisen albumin alle uuteen albumiisi

en: Album | Albums
fi[0]: Albumi
fi[1]: Albumit

en: Album ID
fi: Albumin ID

en: Album deleted
fi: Albumi poistettu

en: Album description:
fi: Albumin kuvaus:

en: Album name:
fi: Albumin nimi:

en: Album overview
fi: Yleistä albumista

en: Album: %s
fi: Albumi: %s

en: Albums
fi: Albumit

en: Albums will link this gallery to the selected page
fi: Albumit linkittävät tämän gallerian valittuun sivuun

en: Alignment
fi: Tasaus

en: All galleries
fi: Kaikki galleriat

en: All images
fi: Kaikki kuvat

en: All stylesheets must contain a <a href='#' onclick='%s'>file header</a>
fi: Kaikissa tyylitiedostoissa on oltava <a href='#' onclick='%s'>file header</a>

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
fi: Sallii käyttäjien vaihtaa toisten blogikirjoittajien rooleja.

en: Allow users to choose a style for the gallery.
fi: Sallii käyttäjien valita gallerian tyylin.

en: Allow users to import images folders from the server.
fi: Sallii käyttäjien tuoda kuvakansioita palvelimelta.

en: Allow users to upload zip folders.
fi: Salli käyttäjien ladata zip-kansioita.

en: Allowed characters for file and folder names are
fi: Sallitut merkit tiedosto- ja kansionimissä

en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Alt & Title Text / Description
fi: Alt & otsikkoteksti / Kuvaus

en: Alt &amp; Title Text
fi: Alt &amp; otsikkoteksti

en: Alt / Title text
fi: Alt / otsikkoteksti

en: Alt/Title Text
fi: Alt/Otsikkoteksti

en: Alt/Title text
fi: Alt/otsikkoteksti

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path
fi: Absoluuttinen tai suhteellinen (sivuston dokumenttien juureen) tiedostojärjestelmän polku

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path or an HTTP url
fi: Absoluuttinen tai suhteellinen (sivuston dokumenttien juureen) tiedostojärjestelmän polku tai HTTP URL

en: An empty or 0 setting will make the gallery full width
fi: Tyhjä tai 0 -asetus tekee galleriasta täysleveän

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fi: Tuonnissa tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: An unexpected error occured.
fi: Odottamaton virhe

en: An unexpected error occured. This is most likely due to a server misconfiguration. Check your PHP error log or ask your hosting provider for assistance.
fi: Tapahtui odottamaton virhe. Tämä johtuu todennäköisimmin palvelimen väärästä konfiguroinnista. Tarkista PHP-virhelogisi tai pyydä apua palveluntarjoajaltasi.

en: Aperture
fi: Aukko

en: Apply
fi: Hyväksy

en: Ascending
fi: Nouseva

en: At a Glance
fi: Lyhyesti

en: Author
fi: Tekijä

en: Author Position
fi: Tekijän ammatti

en: Automatically resize
fi: Muuta koko automaattisesti

en: Automatically resize images after upload
fi: Muuta kuvien koko automaattisesti tuonnin jälkeen

en: Automatically resize images on upload.
fi: Muuta kuvien koko automaattisesti latauksessa.

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to gallery
fi: Takaisin galleriaan

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri (BG)

en: Background music (URL)
fi: Taustamusiikki (URL)

en: Background music (url)
fi: Taustamusiikki (URL)

en: Backup file does not exist
fi: Varmistustiedostoa ei ole olemassa

en: Backup original images
fi: Varmista alkuperäiskuvat

en: Backup the original images?
fi: Varmista alkuperäiskuvat?

en: Browse images without reload the page. Note : Works only in combination with Shutter effect
fi: Selaa kuvia AJAX-sivutuksella ilman sivun latausta.

en: Browse images without reloading the page.
fi: Selaa kuvia lataamatta sivua.

en: Browsing <strong>%s</strong>
fi: Selaa <strong>%s</strong>

en: Bulk actions
fi: Massatoiminnot

en: CSS file successfully updated
fi: CSS-tiedosto päivitetty onnistuneesti

en: Cache cleared
fi: Välimuisti tyhjennetty

en: Camera
fi: Kamera

en: Camera / Type
fi: Kamera / Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Category
fi: Luokka

en: Caution: If you keep images in the original folder and later delete the gallery, the images in that folder might be deleted depending on your settings.
fi: Varoitus: jos säilytät kuvat alkuperäiskansiossa ja myöhemmin poistat gallerian, kuvat tuossa kansiossa voidaan poistaa riippuen asetuksistasi.

en: Center
fi: Keskelle

en: Certain themes may allow images to flow over their container if this setting is too large
fi: Jotkin teemat voivat sallia kuvien ylittävän esitysalueen rajat jos tämä asetus on liian suuri

en: Change options
fi: Muuta vaihtoehdot

en: Change style
fi: Muuta tyyli

en: Changes you make to the contents will be saved to
fi: Sisältöön tehtävät muutokset tallennetaan paikkaan

en: Cheatin&#8217; uh?
fi: Petkutat&#8217; häh?

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
fi: Tarkista tämä linkki, jos et tiedä miten valtuutus asetetaan :

en: Choose the default style for the galleries.
fi: Valitse gallerioiden oletustyyli.

en: City
fi: Kaupunki

en: Clear
fi: Pyyhi

en: Clear cache folder
fi: Tyhjennä välimuistikansio

en: Clear image cache
fi: Tyhjennä kuvien välimuisti

en: Click here for more settings
fi: Klikkaa tästä lisäasetuksille

en: Click to Close
fi: Klikkaa sulkeaksesi

en: Code
fi: Koodi

en: Color
fi: Väri

en: Completely clear the NextGEN cache of all image modifications?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
fi: Tyhennä NextGENin välimuisti täysin kaikista kuvamuokkauksista?
    
    Valitse [Peruuta] pysäyttääksesi, [OK] jatkaaksesi.

en: Contact
fi: Yhteys

en: Continue
fi: Jatka

en: Contribute
fi: Tue

en: Contribute development
fi: Tue kehitystyötä

en: Copied %1$s picture(s) to gallery %2$s .
fi: Kopioitu %1$s kuva(a) galleriaan %2$s .

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
fi: Kopioitu %1$s kuva(a) galleriaan : %2$s .

en: Copied image %1$s to %2$s
fi: Kopioi kuvan %1$s kuvaksi %2$s

en: Copy image to...
fi: Kopioi kuva paikkaan...

en: Copy to...
fi: Kopioi...

en: Copyright Notice
fi: Copyright-merkintä

en: Could create image with %s x %s pixel
fi: %s x %s pikselin kuvan luonti onnistui

en: Could not calculate resized image dimensions
fi: Ei voinut laskea muutettua kuvakokoa

en: Could not find image
fi: Kuvaa ei löytynyt

en: Could not get a valid foldername
fi: Ei saanut validia kansionimeä

en: Could not restore original image
fi: Alkuperäiskuvan palautus ei onnistunut

en: Couldn't restore original image
fi: Ei voinut palauttaa alkuperäiskuvaa

en: Country
fi: Maa

en: Country code
fi: Maakoodi

en: Create a new , empty gallery below the folder
fi: Luo uusi, tyhjä galleria kansion alle

en: Create a new gallery
fi: Luo uusi galleria

en: Create new URL friendly image slugs
fi: Luo uudet URL-ystävälliset kuvien lyhytnimet

en: Create new page:
fi: Luo uusi sivu:

en: Create new thumbnails
fi: Luo uudet esikatselukuvat

en: Creates a backup for inserted images
fi: uo varmistus kooltaan muutetuista kuvista

en: Credit
fi: Tunnustus

en: Crop thumbnail
fi: Rajaa esikatselukuvaa

en: Crunching&hellip;
fi: Murskaa&hellip;

en: Current Color
fi: Nykyinen väri

en: Current page
fi: Nykyinen sivu

en: Custom
fi: Räätälöity

en: Custom order
fi: Räätälöity järjestys

en: Customize the display settings
fi: Muokkaa näyttöasetuksia

en: Customize thumbnail
fi: Räätälöi esikatselukuvaa

en: Date / Time
fi: Pvm/aika

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: Date/Time
fi: Pvm/aika

en: Deactivate gallery page link
fi: Inline-galleriat

en: Default
fi: Oletus

en: Default size (W x H)
fi: Oletuskoko (L x K)

en: Default style
fi: Oletustyyli

en: Default thumbnail dimensions:
fi: Esikatselukuvien oletusmitat:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Image Files?
fi: Poista kuvatiedostot?

en: Delete Tag
fi: Poista tägi

en: Delete files, when removing a gallery in the database
fi: Poista tiedostot, kun poistat gallerian tietokannasta

en: Delete image
fi: Poista kuva

en: Delete image files
fi: Poista kuvatiedostoja

en: Delete images
fi: Poista kuvia

en: Delete tags
fi: Poista tägejä

en: Descending
fi: Laskeva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Directory does not exist.
fi: Hakemistoa ei ole olemassa

en: Dismiss
fi: Poistu

en: Display Galleries
fi: Näytä galleriat

en: Display galleries as
fi: Näytä galleriat

en: Display reflection
fi: Näytä heijastus

en: Display type
fi: Näyttötyyppi

en: Display watermark
fi: Näytä vesileima

en: Displayed gallery does not exist
fi: Näytettävää galleriaa ei ole olemassa

en: Do you like this Plugin?
fi: Pidätkö tästä lisäosasta?

en: Done! Successfully imported %s images
fi: Valmis! Tuotu onnistuneesti %s kuvaa

en: Done.
fi: Tehty.

en: Download latest version
fi: Lataa viimeisin versio

en: Draft
fi: Luonnos

en: Drag image and ZIP files here or click <strong>Add Files</strong>
fi: Vedä kuva ja ZIP-tiedostot tähän tai klikkaa <strong>Add Files</strong>

en: Duration time
fi: Kestoaika

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Album
fi: Muokkaa albumia

en: Edit Status
fi: Muokkaustila

en: Edit Tag Slug
fi: Muokkaa tägin lyhytnimeä

en: Edit album
fi: Muokkaa albumia

en: Edit gallery
fi: Muokkaa galleriaa

en: Edit thumb
fi: Muokkaa esikatselukuvaa

en: Editing <strong>%s</strong>
fi: Muokkaa <strong>%s</strong>

en: Effects
fi: Efektit

en: Enable AJAX pagination
fi: Salli AJAX-sivutus

en: Enable IE8 Web Slices
fi: Salli IE8 Web Slices

en: Enable flash slideshow
fi: Salli flash-diashow

en: Enable import function
fi: Salli tuontitoiminto

en: Enable roles/capabilities
fi: Salli roolit/kyvykkyydet

en: Enable style selection
fi: Salli tyylin valinta

en: Enable upload quota check
fi: Salli latauksen quota-tarkistus

en: Enable zip upload option
fi: Salli zip-lataus

en: Enter the name of the tag to delete.  This tag will be removed from all posts.
fi: Anna poistettavan tägin nimi. Tägi poistetaan kaikista kuvista.

en: Enter the post title
fi: Anna artikkelin otsikko

en: Enter the tag name to edit and its new slug. This will be used in tagcloud links. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Slug definition</a>
fi: Anna tägin nimi muokkausta ja uutta lyhytnimeä varten. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Mikä on lyhytnimi (Slug - engl.)?</a>

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated.
fi: Anna tägi uutta nimeä ja arvoa varten. Voit käyttää tätä ominaisuutta myös tägien yhdistämiseen. Klikkaa "Uudelleennimeä" ja kaikki tätä tägiä käyttävät artikkelit päivitetään.

en: Enter the tags
fi: Anna tägit

en: Error rotating thumbnail
fi: Virhe esikatselukuvan pyörityksessä

en: Error updating thumbnail
fi: Virhe esikatselukuvan päivityksessä

en: Error while applying watermark to image.
fi: Virhe vesileiman soveltamisessa kuvaan.

en: Error while creating thumbnail.
fi: Virhe esikatselukuvan luonnissa.

en: Error while resizing image.
fi: Virhe kuvan pienentämisessä,

en: Error while rotating image.
fi: Virhe kuvan pyörityksessä.

en: Error, the file could not be moved to :
fi: Virhe, tiedostoa ei voitu siirtää paikkaan :

en: Error, the file permissions could not be set
fi: Virhe, tiedoston valtuutuksia ei voitu asettaa

en: Error. Not enough tags provided to rename or merge.
fi: Virhe. Uudelleennimeämistä tai yhdistämistä varen ei ole tarpeeksi tägejä.

en: Every %d seconds
fi: Joka %dta sekunti

en: Exclude ?
fi: Sulje pois ?

en: Existing Tags
fi: Olevat tägit

en: FAQ
fi: FAQ (engl.)

en: Failed to copy database row for picture %s
fi: Kuvan %s tietokantarivin kopiointi epäonnistui

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
fi: Kuvan %1$s kopiointi kuvaksi %2$s epäonnistui

en: Failed to extract images from ZIP
fi: Epäonnistui purkamaan kuvia ZIP-tiedostosta

en: Failed to get image path for %s
fi: Kuvan %s hakemistopolun haku epäonnistui

en: Failed to move image %1$s to %2$s
fi: Kuvan %1$s siirto kuvaksi %2$s epäonnistui

en: Failed to write file to disk
fi: Tiedoston kirjoitus levylle epäonnistui

en: Failure in database, no gallery path set !
fi: Virhe tietokannssa, galleriapolkua ei asetettuna !

en: Feature request
fi: Ominaisuuspyyntö

en: File Content:
fi: Tiedoston sisältö:

en: File canceled.
fi: Tiedosto peruttu.

en: File do not exists
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File upload stopped by extension
fi: Tiedostotyyppi pysäytti tiedoston tuonnin

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Fired
fi: Laukaistu

en: First Image
fi: Ensimmäinen kuva

en: Flash
fi: Salama

en: Flip horizontally
fi: Peilikuva vaakasuoraan

en: Flip vertically
fi: Peilikuva pystysuoraan

en: Float
fi: Kellu

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Focal length
fi: Polttoväli

en: Font Color:
fi: Fonttiväri:

en: Font Family:
fi: Fonttiperhe:

en: Font Size:
fi: Fonttikoko:

en: For a more flexible user management you can use the
fi: Joustavampaan käyttäjähallintaan voit käyttää

en: Format
fi: Muoto

en: Full size
fi: Täyskoko

en: GD Library
fi: GD-kirjasto

en: Galleries per page
fi: Gallerioita sivulla

en: Gallery | Galleries
fi[0]: Galleria
fi[1]: Galleriat

en: Gallery ID
fi: Gallerian ID

en: Gallery ID %1$s successfully created. You can show this gallery in your post or page with the shortcode %2$s.<br/>
fi: Galleria ID %1$s luonti onnistui. Voit näyttää tämän gallerian artikkelissa tai sivulla käyttäen lyhytkoodia %2$s.<br/>

en: Gallery IDs, separated by commas.
fi: Gallerioiden ID:t erotettuna pilkuilla.

en: Gallery Settings
fi: Asetukset

en: Gallery deleted successfully
fi: Gallerian poisto onnistui

en: Gallery not found.
fi: Galleriaa ei löytynyt.

en: Gallery path
fi: Galleriat

en: Gallery path does not exist and could not be created
fi: Galleriapolkua ei ole eikä sitä voitu luoda

en: Gallery path:
fi: Gallerian polku:

en: Gallery settings
fi: Asetukset

en: Gallery slug name :
fi: Gallerian lyhytnimi :

en: Gallery width
fi: Gallerian leveys

en: Gallery: %s
fi: Galleria: %s

en: General Options
fi: Yleiset valinnat

en: Get help
fi: Apua

en: Get help with NextGEN Gallery
fi: Saa apua NextGEN Galleryyn

en: Get your language pack
fi: Tuo kielipakettisi

en: Give it a good rating on WordPress.org
fi: Anna hyvä arvosana WordPress.org:issa

en: Go
fi: Aloita

en: Go to the first page
fi: Mene ensimmäiselle sivulle

en: Go to the last page
fi: Mene viimeiselle sivulle

en: Go to the next page
fi: Mene seuraavalle sivulle

en: Go to the previous page
fi: Mene edelliselle sivulle

en: Graphic Library
fi: Grafiikkakirjasto

en: HTTP error.
fi: HTTP-virhe.

en: Heading for related images
fi: Liittyvien kuvien otsikko

en: Headline
fi: Otsikko

en: Height
fi: Korkeus

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Help translating it
fi: Auta kääntämään se

en: Here you can select the thumbnail effect, NextGEN Gallery will integrate the required HTML code in the images. Please note that only the Shutter and Thickbox effect will automatic added to your theme.
fi: Tässä voit valita esikatselukuvien efektin, NextGEN Gallery lisää tarvittavan HTML-koodin kuviin. Huomaa, että vain Shutter- ja Thickbox -efektit lisätään automaattisesti teemaasi.

en: Hide
fi: Piilota

en: How should related images be match?
fi: Miten liittyvien kuvien pitäisi vastata?

en: How will you generate a watermark?
fi: Miten haluat luoda vesileiman?

en: How would you like galleries to be displayed?
fi: Miten haluat näyttää galleriasi?

en: IO error.
fi: IO-virhe.

en: If pagination is used this option will show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.) This increases page load.
fi: Jos sivutus on käytössä, tämä valinta näyttää kaikki kuvat modaali-ikkunassa(Thickbox, Lightbox jne.) Tämä kasvattaa sivukuormitusta.

en: If pagination is used, this option will still show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.). Note : This increases the page load
fi: Lataa kaikki kuvat modaali-ikkunaan kun sivutus on käytössä (esim. Thickbox, Lightbox jne.). huom: tämä lisää sivukuormitusta (mahdollisesti paljonkin)

en: If this file were writable you could edit it.
fi: Voisit päivittää tätä tiedostoa, jos se olisi päivitettävissä.

en: If you have problems, please create directory
fi: Jos ongelmia, luo käsin hakemisto

en: If you would like to downgrade later, please make first a complete backup of your database and the images.
fi: Jos haluat palata aikaisempaan versioon, tee ensin täydellinen varmistus kokok tiedokannastasi ja kuvistasi.

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
fi: Älä välitä sivusuhteesta, ei esikatselukuvia pystyssä

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails?
fi: Ohita sivusuhde, ei pystyssä olevia esikatselukuvia?

en: Image | Images
fi[0]: Kuva
fi[1]: Kuvat

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s)
fi: Kuva %1$s (%2$s) kopioitu kuvaksi %3$s (%4$s)

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s) &raquo; The file already existed in the destination gallery.
fi: Kuva %1$s (%2$s) kopioitu kuvaksi %3$s (%4$s) &raquo; kohdegalleriassa oli jo samanniminen tiedosto.

en: Image Height
fi: Kuvan korkeus

en: Image ID
fi: Kuvan ID

en: Image ID:
fi: Kuva ID:

en: Image Options
fi: Kuvavalinnat

en: Image URL:
fi: Kuvan URL:

en: Image Width
fi: Kuvan leveys

en: Image crop
fi: Kuvan rajaus

en: Image generation failed
fi: Kuvien generointi epäonnistui

en: Image limit
fi: Kuvarajoitus

en: Image quality
fi: Kuvan laatu

en: Image rotated
fi: Kuva käännetty

en: Image settings
fi: Kuva-asetukset

en: Image watermark
fi: Kuvan vesileima

en: ImageMagick (Experimental). Path to the library :
fi: ImageMagick (kokeellinen). Polku kirjastoon :

en: Images per page
fi: Kuvia sivulla

en: Import Folder
fi: Tuontikansio

en: Import metadata
fi: Tuo metadata

en: Import via cURL failed.
fi: Tuonti cURL:illa epäonnistui.

en: Important : Could causes problem at some browser. Please recheck your page.
fi: Tärkeää: Voi aiheuttaa ongelmia joisskin selaimissa. Tarkista sivusi uudelleen.

en: Importing gallery
fi: Tuon gallerian

en: In Progress...
fi: Käynnissä...

en: Insert into Post
fi: Lisää artikkeliin

en: Integrate slideshow
fi: Diasarja

en: Integrate the flash based slideshow for all flash supported devices
fi: Integroi flash-diashow kaikille flashia tukeville laitteille

en: Interval
fi: Väli

en: Invalid Displayed Gallery
fi: Väärä näytettävä galleria

en: Invalid MediaRSS command
fi: Väärä MediaRSS -komento

en: Invalid request
fi: Väärä pyyntö

en: Invalid upload. Error Code :
fi: Väärä tuonti. Virhekoodi :

en: It is recommended that your images be resized to be web friendly
fi: On suositeltavaa muuttaa kuvien koko nettiystävälliseksi

en: Items per page
fi: Kuvia sivulla

en: JavaScript Thumbnail effect
fi: JavaScript-esikatselukuva-efekti

en: Keep images in original location.
fi: Säilytä kuvat alkuperäissijainnissa.

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: L O A D I N G
fi: L A T A A N

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Least used
fi: Vähiten käytetty

en: Left
fi: Vasen

en: Lightbox Effects
fi: Lightbox-efektit

en: Link
fi: Linkki

en: Link Code line
fi: Linkki-koodirivi

en: Link to page:
fi: Linkki sivulle:

en: Link to the main image feed
fi: Linkki kuvan pääsyötteseen

en: List of default sizes used for thumbnails and images
fi: Oletuskokojen lista esikatselukuville ja kuville

en: Loading&#8230;
fi: Lataan&#8230;

en: Location
fi: Sijainti

en: MYSQL Version
fi: MYSQL Versio

en: Main NextGEN Gallery overview
fi: NextGEN Gallery yleistä päänäyttö

en: Main Page (no parent)
fi: Pääsivu (ei emosivua)

en: Make
fi: Malli

en: Manage Albums | Manage Albums
fi[0]: Albumit
fi[1]: Albumit

en: Manage Galleries | Manage Galleries
fi[0]: Galleriat
fi[1]: Galleriat

en: Manage Tags
fi: Tägit

en: Manage gallery
fi: Hallitse galleriaa

en: Manage image tags
fi: Hallitse kuvatägejä

en: Manage others gallery
fi: Hallitse toisten gallerioita

en: Manage tags
fi: Tägit

en: Match with
fi: Vertaa

en: Max. number of images
fi: Kuvien maksimimäärä

en: Maximize the widget content
fi: Maksimoi vimpaimen sisältö

en: Maximum # of related images to display
fi: Näytettävien liittyvien kuvien maksimimäärä

en: Maximum dimensions
fi: Maksimimitat

en: Maximum image count
fi: Kuvien maksimimäärä

en: Maximum number of galleries or sub-albums to appear on a single page
fi: Yhdellä sivulla näytettävien gallerioiden tai alialbumien maksimimäärä

en: Maximum number of images to display with recent or random sources
fi: Viimeisten tai satunnaisesti esitettävien kuvien maksimimäärä

en: Maximum number of tags
fi: Tägien maksimimäärä

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fi: Muisti ylitetty. Yritä toista pienempää tiedostoa.

en: Memory usage
fi: Muistin käyttö

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
fi: Yhdistä tagi(t) &laquo;%1$s&raquo; - &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objektia muokattu.

en: Meta Data
fi: Metadata

en: Meta data
fi: Metadata

en: Minimize the widget content
fi: Minimoi vimpaimen sisältö

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Missing a temporary folder
fi: Tilapäishakemisto puuttuu

en: Missing parameters
fi: Puuttuvia parametrejä

en: More Help & Info
fi: Lisää apua & info

en: More settings
fi: Lisää asetuksia

en: Most popular
fi: Suosituin

en: Move image to...
fi: Siirrä kuva paikkaan...

en: Move to...
fi: Siirrä...

en: Moved %1$s picture(s) to gallery : %2$s .
fi: Siirretty %1$s kuva(a) galleriaan : %2$s .

en: Name
fi: Nimi

en: Network Options
fi: Verkkovalinnat

en: Network settings
fi: Verkkoasetukset

en: New Gallery
fi: Uusi galleria

en: New gallery page ID
fi: Uusi galleriasivu ID

en: New tag name(s):
fi: Tägien uudet nimet:

en: Newsfeed could not be loaded.  Check the <a href="%s">front page</a> to check for updates.
fi: Uutissyötettä ei voitu ladata.  Tarkista <a href=\"%s\">etusivulta</a> päivitykset.

en: Next
fi: Seuraava

en: Next tags
fi: Seuraavat tägit

en: NextGEN Attach Interface
fi: NextGEN Liitä

en: NextGEN Basic Compact Album
fi: NextGEN tiivis perus-albumi

en: NextGEN Basic Extended Album
fi: NextGEN laajennettu perus-albumi

en: NextGEN Basic ImageBrowser
fi: NextGEN perus-kuvaselain

en: NextGEN Basic Singlepic
fi: NextGEN perus-yksittäiskuva

en: NextGEN Basic Slideshow
fi: NextGEN perus-diashow

en: NextGEN Basic Tagcloud
fi: NextGEN perus-tägipilvi

en: NextGEN Basic Thumbnails
fi: NextGEN perus-esikatselukuvat

en: NextGEN Gallery & Album Settings
fi: NextGEN galleria- & albumiasetukset

en: NextGEN Gallery - Attach To Post
fi: NextGEN Galleria - Liitä artikkeliin

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
fi: NextGEN Gallery : Tauluja ei voitu luoda, tarkista tietokanta-asetuksesi

en: NextGEN Gallery Overview
fi: NextGEN Gallery yleistä

en: NextGEN Gallery contains some functions which are only available under PHP 5.2. You are using the old PHP 4 version, upgrade now! It's no longer supported by the PHP group. Many shared hosting providers offer both PHP 4 and PHP 5, running simultaneously. Ask your provider if they can do this.
fi: NextGEN Gallery sisältää joitakin toimintoja, jotka toimivat versiolla PHP 5.2. Käytät vanhaa PHP 4 -versiota, päivitä nyt! PHP group ei enää tue sitä. Monet yleiset hosting-palvelun tarjoajat antavat mahdollisuuden sekä versioon PHP 4 että PHP 5, samanaikaisesti. Kysy palveluntarjoajaltasi, tarjoavatko he tällaista.

en: NextGEN Gallery is one of the most popular Wordpress plugins of all time with over 9 million downloads. It is developed and supported by Photocrati Media. We'd like to offer a special thanks to Alex Rabe, who first developed the plugin and maintained it through 2011.
fi: NextGEN Gallery on yksi suosituimmista Wordpressin lisäosista koskaan ja sitä on ladattu yli 9 miljoonaa kertaa. Sitä kehittää ja tukee Photocrati Media. Haluamme antaa erityiskiitokset Alex Rabelle, joka kehitti ensimmämisen lisäosaversion ja piti sitä yllä vuoteen 2011.

en: NextGEN Slideshow
fi: NextGEN diashow

en: NextGEN Widget
fi: NextGEN Vimpain

en: No
fi: Ei

en: No GD support
fi: Ei GD-tukea

en: No album ID has been provided as parameter
fi: Parametrina ei ole annettu mitään Album ID:tä

en: No album selected
fi: Albumia ei valittuna

en: No album selected!
fi: Ei albumia valittuna!

en: No directory specified.
fi: Hakemistoa ei määritelty.

en: No display type selected
fi: Mitään näyttötapaa ei valittuna

en: No entities to display for this source.
fi: Tästä lähteestä ei näytettäviä kohteita.

en: No entries found
fi: Kohteita ei löydetty

en: No exif data
fi: ei exif-dataa

en: No file was uploaded
fi: Mitään tiedostoa ei tuotu

en: No folder specified
fi: Kansiota ei määritelty

en: No galleries have been yet created.
fi: Yhtään galleriaa ei ole vielä luotu.

en: No gallery
fi: Ei gallerioita

en: No gallery name specified
fi: Gallerianimeä ei määritelty

en: No gallery selected !
fi: Galleriaa ei valittuna !

en: No images selected
fi: Ei kuvia valittuna

en: No meta data saved
fi: Ei tallennettua metadataa

en: No new slug(s) specified!
fi: Mitään uutta lyhytnimeä ei ole määritelty!

en: No new tag specified!
fi: Uutta tägiä ei määriteltynä!

en: No new/old valid tag specified!
fi: Uutta/vanhaa tägiä ei määriteltynä!

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
fi: Vanhoille tägeille ei löytynyt mitään kohteita (artikkeli/sivu).

en: No permissions to browse folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
fi: Ei valtuuksia selata kansioita. Yritä päivittää sivu tai varmista, että käyttäjätililläsi on riittävät roolit/oikeudet.

en: No permissions to import folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
fi: Ei valtuuksia tuoda kansioita. Yritä päivittää sivu tai varmista, että käyttäjätililläsi on riittävät roolit/oikeudet.

en: No permissions to upload images. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
fi: Ei valtuuksia tuoda kuvia. Yritä päivittää sivu tai varmista, että käyttäjätililläsi on riittävät roolit/oikeudet.

en: No picture
fi: Ei kuvaa

en: No slug edited.
fi: Yhtään lyhytnimeä ei muokattu.

en: No tag deleted.
fi: Yhtään tägiä ei poistettu.

en: No tag merged.
fi: Yhtään tägiä ei yhdistetty.

en: No tag renamed.
fi: Yhtään tägiä ei nimetty uudelleen.

en: No tag specified!
fi: Mitään tägiä ei määritelty!

en: No valid URL path
fi: Ei validi URL-polku

en: No valid gallery name!
fi: Ei kelvollinen gallerianimi!

en: No valid new tag.
fi: Ei kelvollista uutta tägiä.

en: None
fi: Ei mitään

en: Not fired
fi: Ei laukaistu

en: Not linked
fi: Ei linkitetty

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
fi: Huom : palvelimesti muistirajan vuoksi sinun ei pitäisi ladata suurempia kuvia kuin <strong>%d x %d</strong> pikseliä

en: Number of columns
fi: Sarakkeita

en: Number of columns to display
fi: Näytettävien sarakkeiden lukumäärä

en: Number of images per page
fi: Kuvien lukumäärä sivulla

en: Object didn't contain correct data
fi: Kohde ei sisältänyt oikeaa dataa

en: Off
fi: Pois

en: Offset
fi: Siirtymä

en: Offset:
fi: Etäisyys:

en: On
fi: Päällä

en: Only apply to NextGEN and WordPress images
fi: Sovella vain NextGEN- ja WordPress-kuviin

en: Only apply to NextGEN images
fi: Sovella vain NextGEN-kuviin

en: Only which are listed
fi: Vain listatut

en: Only which are not listed
fi: Vain listaamattomat

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
fi: Oho, sellaista tiedostoa ei ole! Varmista nimi ja yritä uudelleen, merci.

en: Opacity:
fi: Läpinäkyvyys:

en: Opaque
fi: Läpinäkyvä

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
fi: Operaatio onnistui. Tyhjennä selaimesi välimuisti.

en: Original images
fi: Alkuperäiskuvat

en: Other Options
fi: Muut valinnat

en: Override image settings
fi: Ohita kuva-asetukset

en: Override thumbnail settings
fi: Ohita esikatselukuva-asetukset

en: Overriding the image settings will create an additional set of images
fi: Kuva-asetusten ohitus luo lisäjoukon kuvia

en: Overview
fi: Yleistä

en: Overwrite
fi: Kirjoita yli

en: Overwrite tags
fi: Kirjoita tägejä yli

en: PCRE Backtracking Limit
fi: PCRE Backtracking -raja

en: PHP Allow URL fopen
fi: PHP salli URL fopen

en: PHP Exif support
fi: PHP Exif-tuki

en: PHP IPTC support
fi: PHP IPTC -tuki

en: PHP Max Post Size
fi: PHP Max artikkelikoko

en: PHP Max Script Execute Time
fi: PHP Max skriptin suoritusaika

en: PHP Max Upload Size
fi: PHP Max latauskoko

en: PHP Memory Limit
fi: PHP muistiraja

en: PHP Version
fi: PHP Versio

en: PHP XML support
fi: PHP XML-tuki

en: Page
fi: Sivu

en: Page ID
fi: Sivu ID

en: Page Link to
fi: Linkki sivulle

en: Path to the JW Image Rotator (URL)
fi: Polku JW Image Rotatoriin (URL)

en: Percent
fi: Prosenttia

en: Permalink slug
fi: Pysyvien linkkien lyhytnimi

en: Photos
fi: Valokuvaa

en: Piclens link text
fi: Piclens-linkin teksti

en: Picture
fi: Kuva

en: Picture tag
fi: Kuvan tägi

en: Picture tag: %2$l.
fi: Kuvan tägi: %2$l.

en: Pictures deleted successfully
fi: Kuvien poisto onnistui

en: Pixels
fi: Pikseliä

en: Place any custom stylesheets in <strong>wp-content/ngg_styles</strong>
fi: Sijoita räätälöidyt tyylitiedostot kansioon <strong>wp-content/ngg_styles</strong>

en: Please click "Works" on WordPress.org
fi: Klikkaa \"Works\" WordPress.org-sivuilla

en: Please note : If you change the settings, you need to recreate the thumbnails under -> Manage Gallery .
fi: Huom : Jos muutat näitä asetuksia, sinun on luotava esikatselukuvat uudelleen -> Gallerian hallinta.

en: Please note : You can only activate the watermark under -> Manage Gallery . This action cannot be undone.
fi: Huom: voit aktivoida vesileiman vain --> Gallerian hallinta. Toimenpidettä ei voi peruuttaa.

en: Please note: You can only activate the watermark under Manage Gallery. This action cannot be undone.
fi: Huom: voit aktivoida vesileiman vain gallerioiden hallinnasta. Tätä toimenpidettä ei voi perua.

en: Position
fi: Sijainti

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Post title
fi: Artikkelin otsikko

en: Presort
fi: Esilajittele

en: Press the button below to search for the JW Image Rotator
fi: Klikkaa 'Etsi nyt' hakeaksesi automaattisesti imagerotatorin

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview image:
fi: Esikatsele kuvaa:

en: Preview of saved settings:
fi: Tallennettujen asetusten esikatselu:

en: Previous tags
fi: Edelliset tägit

en: Proceed now
fi: Etene

en: Program tool
fi: Muokkausohjelma

en: Province/State
fi: Provinssi/Osavaltio

en: Publish
fi: Julkaise

en: Publish this image
fi: Julkaise tämä kuva

en: Published a new post
fi: Julkaise uusi artikkeli

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Rebuild album structure : %s / %s albums
fi: Uudista albumirakenne : %s / %s albumia

en: Rebuild gallery structure : %s / %s galleries
fi: Uudista galleriarakenne : %s / %s galleriaa

en: Rebuild image structure : %s / %s images
fi: Uudista kuvarakenne : %s / %s kuvaa

en: Recover
fi: Palauta

en: Recover from backup
fi: Palauta varmistuksesta

en: Recover image from backup
fi: Palauta kuva varmistuksesta

en: Refresh preview image
fi: Tuoreuta esikatselukuva

en: Related Images
fi: Liittyvät kuvat

en: Related images for
fi: Liittyvät kuvat

en: Remove featured image
fi: Poista esikatselukuva

en: Rename
fi: Uudelleennimeä

en: Rename Tag
fi: Anna tägille uusi nimi

en: Rename failed
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
fi: Nimeä uudelleen tägi(t) &laquo;%1$s&raquo; - &laquo;%2$s&raquo;

en: Replace all existing options and gallery options with their default settings
fi: Vaihda kaikki valinnat ja galleriavalinnat niiden alkuperäisasetuksiin

en: Reset Options
fi: Palauta valinnat

en: Reset all options to default settings
fi: Palauta kaikki valinnat oletusasetuksiin

en: Reset all options to default settings?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
fi: Palauta kaikki valinnat oletusasetuksiin?
    
    Valitse [Peruuta] pysäyttääksesi, [OK] jatkaaksesi.

en: Reset settings
fi: Palauta asetukseste

en: Resize Images
fi: Muuta kuvakokoa

en: Resize Images to
fi: Muuta kuvien kooksi

en: Resize images
fi: Pienennä kuvien kokoa

en: Right
fi: Oikea

en: Roles & Capabilities
fi: Roolit & kyvykkyydet

en: Rollover / Active Color
fi: Rollover / aktiivi (linkki) -väri

en: Rollover / active
fi: Hiiri päällä / aktiivinen

en: Rotate
fi: Pyöritä

en: Rotate images
fi: Pyöritä kuvia

en: Rotate images clockwise
fi: Pyöritä kuvia myötäpäivään

en: Rotate images counter-clockwise
fi: Pyöritä kuvia vastapäivään

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
fi: SAFE MODE -rajoitus käytössä! Sinun on luotava käsin hakemisto <strong>%s</strong>.

en: SQL Mode
fi: SQL-tila

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save all changes
fi: Tallenna kaikki muutokset

en: Saved successfully
fi: Tallennettu onnistuneesti

en: Scan Folder for new images
fi: Skannaa kansiosta uusia kuvia

en: Screen
fi: Näyttö

en: Screen Color
fi: Ruudun väri

en: Search Images
fi: Etsi kuvia

en: Search now
fi: Etsi nyt

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fi: Etsintätulokset haulle &#8220;%s&#8221;

en: Search tags
fi: Etsi tägejä

en: Security error.
fi: Turvavirhe.

en: See here for more information about the effects :
fi: Täältä löytyy lisätietoa efekteistä:

en: Select
fi: Valitse

en: Select &#187;
fi: Valitse &#187;

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Select Gallery
fi: Valitse galleria

en: Select a display type
fi: Valitse näyttötapa

en: Select a folder to import. The folder name will be used as the title of the gallery.
fi: Valitse kansio tuotavaksi. Kansion nimeä käytetään gallerian nimenä.

en: Select a gallery
fi: Valitse galleria

en: Select a preview image:
fi: Valitse esikatselukuva:

en: Select album
fi: Valitse albumi

en: Select gallery
fi: Valitse galleria

en: Select graphic library
fi: Valitse grafiikkakirjasto

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
fi: Valitse vasemmalla kuvasta esikatselukuvan alue

en: Select the destination gallery:
fi: Valitse kohdegalleria:

en: Select the lowest role which should be able to access the following capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
fi: Valitse alin rooli, jonka pitäisi saada käyttöönsä seuraavat kyvykkyydet. NextGEN Gallery tukee WordPressin standardirooleja.

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail
fi: Valitse hiirellä uuden esikatselukuvan alue

en: Separate picture tags with commas.
fi: Erota kuvatägit pilkuilla.

en: Server
fi: Palvelin

en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

en: Set NextGEN featured image
fi: Aseta NextGEN esikatselukuva

en: Set featured image
fi: Aseta esikatselukuva

en: Set fix dimension
fi: Aseta kiinteä dimensio

en: Set fix dimension?
fi: Aseta kiinteä mitta?

en: Set watermark
fi: Aseta vesileima

en: Sets an SEO-friendly name to this gallery for URLs. Currently only in use by the Pro Lightbox.
fi: Asettaa SEO-ystävällisen nimen tälle gallerialle URLiä varten. Toistaiseksi käytössä vain Pro Lightboxissa.

en: Settings for the JW Image Rotator
fi: JW Image Rotatorin asetukset

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
fi: Pitäisi toimia, jos galleria sijaitsee blog.dir alla

en: Show
fi: Näytä

en: Show / hide used galleries
fi: Näytä / piilota käytetyt galleriat

en: Show ImageBrowser
fi: Kuvaselain

en: Show Media RSS icon
fi: Näytä Media RSS -kuvake

en: Show Related Images on Posts?
fi: Näytä liittyvät kuvat artikkeleissa?

en: Show a NextGEN Gallery Slideshow
fi: Näytä NextGEN Gallery diashow

en: Show first
fi: Näytä ensin

en: Show loading icon
fi: Näytä latauskuvake

en: Show meta data
fi: Näytä metadata

en: Show navigation bar
fi: Näytä navigointipalkki

en: Show next image on click
fi: Näytä seuraava kuva klikkauksella

en: Show piclens link
fi: Näytä piclens-linkki

en: Show slideshow link
fi: Näytä diashow-linkki.

en: Show the Media RSS link
fi: Näytä Media RSS -linkki

en: Show thumbnail link
fi: Näytä esikatselukuvalinkki

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Shuffle mode
fi: Sekoitustila

en: Shutter
fi: Suljin

en: Shutter speed
fi: Suljinnopeus

en: Single picture
fi: Yksittäiskuva

en: Singlepic
fi: Yksittäiskuva

en: Size
fi: Koko

en: Size List
fi: Kokolista

en: Size of the image
fi: Kuvan koko

en: Slideshow
fi: Diashow

en: Slideshow link text
fi: Diashow-linkin teksti.

en: Slideshows require the&nbsp;<a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a>&nbsp;and a&nbsp;<a href="http://www.mozilla.com/firefox/">browser with Javascript support</a>.
fi: Diashowt vaaativat &nbsp;<a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Playerin</a>&nbsp;ja a&nbsp;<a href="http://www.mozilla.com/firefox/">Javascriptiä tukevan selaimen</a>.

en: Slug
fi: Lyhytnimi

en: Slug(s) to set:
fi: Asetettava(t) lyhytnimi(et):

en: Some folders/files could not renamed, please recheck the permission and rescan the folder in the manage gallery section.
fi: Joitakin kansioita/tiedostoja ei voitu nimetä uudelleen, tarkista oikeudet ja skannaa kansio uudelleen gallerian hallintaosiossa.

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a Memory Limit of 16 MB or higher
fi: Sori, NextGEN Gallery toimii vain muistirajalla 16 Mt tai isompi

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
fi: Sori, NextGEN Gallery toimii vain roolilla administrator

en: Sorry, you have no access here
fi: Sori, sinulla ei ole pääsyä tänne

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
fi: Sori, olet käyttänyt tilavarauksesi. Poista joitakin tiedostoja lisätiedostojen tuomiseksi.

en: Sorry, you must be able to manage galleries
fi: Sori, sinun on voitava hallita gallerioitasi

en: Sort Gallery
fi: Lajittele galleria

en: Sort Order:
fi: Lajittelujärjestys

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Sort gallery
fi: Lajittele galleria

en: Sort in what direction?
fi: Mihin suuntaan lajitellaan?

en: Sort options
fi: Lajitteluvaihtoehdot

en: Sort or Exclude Images
fi: Lajittele tai piilota kuvat

en: Sort order changed
fi: Lajittelujärjestys muutettu

en: Sort thumbnails
fi: Lajittele esikatselukuvat

en: Source
fi: Lähde

en: Source not compatible with selected display type
fi: Lähde ei sovi yhteen valitun näyttötyypin kanssa

en: Sources
fi: Lähteet

en: Space Allowed
fi: Välilyönti sallittu

en: Space Used
fi: Välilyönti käytössä

en: Start upgrade now
fi: Aloita päivitys nyt

en: Storage Space
fi: Tallennustila

en: Stretch image
fi: Venytä kuvaa

en: Styles
fi: Tyylit

en: Stylesheet URL
fi: Tyylitiedoston URL

en: Subject
fi: Kohde

en: Tag
fi: Tägi

en: Tag(s) to delete:
fi: Tägi(t) poistettavaksi:

en: Tag(s) to match:
fi: Vertailtava(t) tägi(t) :

en: Tag(s) to rename:
fi: Tägi(t) uudelleennimettäväksi:

en: Tags
fi: Tägit

en: Tags (comma separated list)
fi: Tägit (pilkulla erotettu lista)

en: Tags / Categories
fi: Tägit / kategoriat

en: Tags changed
fi: Tägit muutettu

en: Tags number and slugs number isn't the same!
fi: Tägin numero ja lyhytnimen numero eivät ole samat!

en: Template
fi: Malli

en: Text
fi: Teksti

en: Text for Media RSS link
fi: Teksti Media RSS -linkkiin

en: Text:
fi: Teksti:

en: Texts / Buttons Color
fi: Teksti- / nappiväri

en: Texts / buttons
fi: Tekstit / painikkeet

en: Thanks to all donators...
fi: Kiitos kaikille lahjoittajille...

en: The accessing of URL files is disabled at your server (allow_url_fopen)
fi: URL -tiedostoihin pääsy on estettynä palvelimellasi (allow_url_fopen)

en: The album ID=%s does not exist.
fi: Albumi ID=%s ei ole olemassa.

en: The album will not link to a gallery subpage. The gallery is shown on the same page.
fi: Gallerioita ei näytetä alasivulla, vaan samalla sivulla.

en: The default setting should be %s
fi: Oletusasetuksen pitäisi olla %s

en: The destination gallery does not exist
fi: Kohdegalleriaa ei ole olemassa

en: The display type that the tagcloud will point its results to
fi: Näyttötyyppi, johon tägipilvi tuottaa tulokset

en: The gallery ID=%s does not exist.
fi: Galleria ID=%s ei ole olemassa.

en: The gallery will open the ImageBrowser instead the effect.
fi: Galleria avautuu kuvaselaimeen eikä efektiin.

en: The path to JW Image Rotator is not defined, the slideshow will not work.
fi: Polkua JW Image Rotatoriin ei ole määriteltynä, diashow ei toimiwork.

en: The script detect that you upgrade from a older version.
fi: Tämä skripti tunnistaa, että voit päivittää vanhemmasta versiosta.

en: The server setting Safe-Mode is on !
fi: Palvelimen Safe-Mode -asetus käytössä !

en: The upgrade process may take a while, so please be patient.
fi: Päivitys voi kestää hetken, malta.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
fi: Tuotavan tiedoston koko ylittää MAX_FILE_SIZE -asetuksen, joka on määritelty HTML -lomakkeessa

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fi: Tuontavan tiedoston koko ylittää upload_max_filesize -asetuksen php.ini -tiedostossa

en: The uploaded file was only partially uploaded
fi: Tuotava tiedosto tuotiin vain osittain

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fi: Ilmeni asetusvirhe. Ota yhteys palvelimen administraattoriin.

en: These are maximum values
fi: Nämä ovat maksimiarvot

en: These values are maximum values
fi: Nämä ovat maksimiarvot.

en: This does not affect existing thumbnails; overriding the thumbnail settings will create an additional set of thumbnails. To change the size of existing thumbnails please visit 'Manage Galleries' and choose 'Create new thumbnails' for all images in the gallery.
fi: Tämä ei vaikuta oleviin esikatselukuviin; esikatselukuvien asetusten ohitus luo lisäjoukon esikatselukuvia. Olevien esikatselukuvien muuttamiseksi käy kohdassa 'Galleriat' ja valitse 'Luo uudet esikatselukuvat' kaikille gallerian kuville.

en: This file exceeds the maximum upload size for this site.
fi: Tämän tiedoston koko on suurempi kuin sivuston maksimituontikoko.

en: This file is empty. Please try another.
fi: Tämä tiedosto on tyhjä. Yritä toista.

en: This file is not an image. Please try another.
fi: Tämä tiedosto ei ole kuva. Yritä toista.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fi: Tämä tiedostotyyppi ei ole sallittu. Yritä toista.

en: This function will not work, cause you need the FreeType library
fi: Tämä ei toimi, koska tarvitset FreeType-kirjaston

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fi: Tämä on maksimikokoa suurempi. Yritä toista.

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better.
fi: Tämä on kaikkien blogien oletuspolku. Paikkatiedolla %BLOG_ID% voit organisoida hakemistorakenteen paremmin.

en: This is the default path for all galleries
fi: Tämä on kaikkien gallerioiden oletuspolku

en: This is the maximum limit of images that NextGEN will restrict itself to querying
fi: Tämä on NextGENin rajoitus hauissa käytettävien kuvien maksimimäärälle

en: This option will append related images to every post
fi: Tämä lisää liittyvät kuvat kaikkiin artikkeleihin

en: This plugin is primarily developed, maintained, supported and documented by <a href="%s" target="_blank">Photocrati Media</a> with a lot of love & effort. Any kind of contribution would be highly appreciated. Thanks!
fi: Tätä lisäosaa kehittää, ylläpitää ja dokumentoi pääasiassa <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Photocrati Media</a> runsaalla rakkaudella ja yrityksellä. Mitä tahansa lahjoitusta pidämme erittäin tärkeänä. Kiitokset!

en: This widget requires JavaScript.
fi: Tämä vimpain edellyttää JavaScriptiä.

en: Thumbnail
fi: Esikatselukuva

en: Thumbnail Options
fi: Esikatselukuvien valinnat

en: Thumbnail crop
fi: Esikatselukuvan rajaus

en: Thumbnail dimensions
fi: Esikatselukuvan mitat

en: Thumbnail link text
fi: Esikatselukuvan linkin teksti

en: Thumbnail quality
fi: Esikatselukuvan laatu

en: Thumbnail settings
fi: Esikatselukuvien asetukset

en: Thumbnail updated
fi: Esikatselukuva päivitetty

en: Thumbnail watermark
fi: Esikatselukuvan vesileima

en: Thumbnails
fi: Esikatselukuvat

en: Time Created
fi: Luontiaika

en: Tip : Copy your stylesheet (nggallery.css) to your theme folder, so it will be not lost during a upgrade
fi: Vihje : Kopioi tyylitiedostosi (nggallery.css) teemasi kansioon, niin et menetä sitä päivityksissä

en: Tip No. 2: Use the color picker below to help you find the right color scheme for your gallery!
fi: Vihje No. 2: Käytä alla olevaa väripoimintaa löytääksesi oikean värivalikoiman galleriaasi!

en: Title
fi: Otsikko

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Tooltip text for Media RSS link
fi: Vinkkiteksti Media RSS -linkkiin

en: Transition / Fade effect
fi: Siirtymäefekti

en: Try XHTML validation
fi: Kokeile XHTML-validointia

en: Try XHTML validation (with CDATA)
fi: Kokeile XHTML-validointia (hyödyntää CDATA)

en: Try to apply to all images
fi: Yritä soveltaa kaikkiin kuviin

en: Try to apply to all images that link to image files
fi: Yritä soveltaa kaikkiin kuviin, joissa on kuvatiedostolinkki

en: URL to file
fi: URL tiedostoon

en: Unable to create directory
fi: Hakemistoa ei voitu luoda

en: Unable to create directory %s.
fi: Ei pysty luomaan hakemistoa %s.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
fi: Ei voinut luoda hakemistoa %s. Onko sen emohakemisto kirjoituskelpoinen palvelimella?

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
fi: Hakemistoon %s ei voi kirjoittaa. Onko tämä hakemisto kirjoitettavissa palvelimella?

en: Unexpected Error
fi: Odottamaton virhe

en: Unknown upload error
fi: Tuntematon tuontivirhe

en: Unsorted
fi: Ei lajiteltu

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Update
fi: Päivitä

en: Update File
fi: Päivitä tiedosto

en: Update Sort Order
fi: Päivitä lajittelujärjestys

en: Update Successfully
fi: Päivitys onnistui

en: Update successful
fi: Päivitys onnistui

en: Update successfully
fi: Päivitys onnistui

en: Upgrade NextGEN Gallery
fi: Päivitä NextGEN Gallery

en: Upgrade finished...
fi: Päivitys valmis...

en: Upload Images
fi: Tuo kuvia

en: Upload complete
fi: Tuonti valmis

en: Upload failed.
fi: Tuonti epäonnistui.

en: Upload stopped.
fi: Tuonti pysähtyi.

en: Uploaded file was no or a faulty zip file ! The server recognized :
fi: Tuotu tiedosto ei ollut tai oli virheellinen ZIP-tiedosto. Palvelin ilmoitti :

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
fi: Käytä TinyMCE -painiketta / latausvälilehti

en: Use a legacy template when rendering (not recommended).
fi: Käytä legacy-mallia kuvan renderoinnissa (ei suositella).

en: Use as featured image
fi: Käytetään sivukuvana

en: Use image as watermark
fi: Käytä kuvaa vesileimana

en: Use imagebrowser effect
fi: Käytä kuvaselainefektiä

en: Use slow zooming effect
fi: Käytä hidasta zoomausefektiä

en: Use text as watermark
fi: Käytä tekstiä vesileimana

en: Use the watermark image in the Flash object. Note: this does not watermark the image itself, and cannot be applied with text watermarks
fi: Käytä vesileimakuvaa Flash-objektissa. Huom: tämä ei vesileimaa varsinaista kuvaa, eikä tätä voi käyttää tekstipohjaisten vesileimojen kanssa

en: Use watermark logo
fi: Käytä vesileimalogoa

en: Using Text
fi: Käytetään tekstiä

en: Using an Image
fi: Käytetään kuvaa

en: Value
fi: Arvo

en: Version
fi: Versio

en: View
fi: Näytä

en: View all
fi: Katso kaikki

en: Visit the plugin homepage
fi: Käy lisäosan kotisivulla

en: Watermark
fi: Vesileima

en: Watermarks
fi: Vesileimat

en: Welcome to NextGEN Gallery !
fi: Tervetuloa NextGEN Galleryyn !

en: What effect would you like to use?
fi: Mitä efektiä haluaisit käyttää?

en: What must the lightbox be applied to?
fi: Mihin lightboxia sovelletaan?

en: What should images be resized to?
fi: Mihin kokoon kuvat pitäisi muuttaa?

en: What stylesheet would you like to use?
fi: Mitä tyylitiedostoa haluat käyttää?

en: What would you like to display?
fi: Mitä haluat näyttää?

en: What's the default sorting method?
fi: Mikä on oletus lajittelumenetelmälle?

en: When active each image in the gallery will link to an imagebrowser display and lightbox effects will not be applied.
fi: Jos aktiivisena, jokainen gallerian kuva linkittyy kuvaselainnäyttöön eikä lightbox-efektejä sovelleta.

en: When enabled, adds a MediaRSS link to your header. Third-party web services can use this to publish your galleries
fi: Kun valittu, sivujesi yläotsikkoon lisätään MediaRSS-linkki. Kolmannen osapuolen web-palvelut voivat käyttää tätä julkaistakseen gallerioitasi

en: When enabled, image files will be removed after a Gallery has been deleted
fi: Kun vlittu, kuvatiedostot poistetaan gallerian poiston jälkeen

en: When enabled, related images will be appended to each post by matching the posts tags/categories to image tags
fi: Kun valittu, liittyvät kuvat lisätään jokaiseen artikkeliin, jonka tägit/kategoriat vastaavat kuvien tägejä

en: When generating thumbnails, what image dimensions do you desire?
fi: Millaiset mitat haluaisit luotaville esikatselukuville?

en: When generating thumbnails, what image quality do you desire?
fi: Minkä laadun haluaisit luotaville esikatselukuville?

en: When safe_mode is on, PHP checks to see if the owner (%s) of the current script matches the owner (%s) of the file to be operated on by a file function or its directory
fi: Kun safe_mode on käytössä, PHP tarkistaa, vastaako nykyisen skriptin omistaja (%s) omistajaa (%s) tiedostolle, jota käsitellään tiedostofunktiolla tai sen hakemistossa

en: When you activate this option, some javascript is added to your site footer. Make sure that wp_footer is called in your theme.
fi: Jos aktivoitu, JavaScript lisätään sivustosi alaotsikkoon. Varmista, että teemasi kutsuu wp_footer:ia.

en: When you activate this option, you need to update your permalink structure one time.
fi: Kun aktivoit tämän valinnan, sinun on päivitettävä linkkirakenne kerran.

en: Where galleries and their images are stored
fi: Gallerioiden ja niiden kuvien tallennuspaikka

en: Where would you like galleries stored?
fi: Minne haluaisit tallentaa galleriasi?

en: Widget that displays Media RSS links for NextGEN Gallery.
fi: Vimpain, joka näyttää Media RSS -linkit NextGEN galleriaan.

en: Width
fi: Leveys

en: Width x Height
fi: Leveys x korkeus

en: Width x height (in pixel)
fi: Leveys x korkeus (pikseleinä)

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
fi: Leveys x korkeus (pikseleinä). NextGEN Gallery säilyttää sivusuhteen

en: Width:
fi: Leveys:

en: With the placeholder
fi: Sijoituspaikalla

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are about to start the bulk edit for %s galleries 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
fi: Olet aloittamassa massamuokkauksen %s gallerialle 
     
    Klikkaa 'Peruuta' pysäyttääksesi, 'OK' jatkaaksesi.

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
fi: Olet aloittamassa massamuokkauksen %s kuvalle 
     
    Klikkaa 'Peruuta' pysäyttääksesi, 'OK' jatkaaksesi.

en: You browser doesn't have Flash, Silverlight, HTML5, or HTML4 support.
fi: Selaimesi ei tue seuraavia: Flash, Silverlight, HTML5, tai HTML4.

en: You can change the logo at the watermark settings
fi: Voit muttaa logoa vesileima-asetuksista

en: You can specify multiple tags to delete by separating them with commas
fi: Voit poistaa useita tägejä erottamalla ne toisistaan pilkuilla.

en: You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
fi: Voit määritellä useita tägejä uudelleennimettäväksi erottamalla ne pilkuilla.

en: You can upload more fonts in the folder <strong>nggallery/fonts</strong>
fi: Voit ladata lisää fontteja kansioon nggallery/fonts.

en: You could edit this file if it were writable
fi: Voisit muokata tätä tiedostoa, jos sen voisi kirjoittaa

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this blog.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia tämän blogin templaten muokkaukseen.

en: You do not have the correct permission
fi: Sinulla ei ole oikeaa valtuutusta

en: You have attempted to queue too many files.
fi: Olet yrittänyt laittaa liian monta tiedostoa jonoon.

en: You may only upload 1 file.
fi: Voit tuoda vain yhden (1) tiedoston.

en: Your database tables for NextGEN Gallery is out-of-date, and must be upgraded before you can continue.
fi: Tiedokantasi NextGEN Gallery -taulut eivät ole ajan tasalla, sinun täytyy päivittää ne ennenkuin voit jatkaa.

en: Your theme contain a NextGEN Gallery stylesheet (nggallery.css), this file will be used
fi: Teemasi sisltää NextGEN Gallery tyylitiedoston (nggallery.css), tätä tiedostoa käytetään

en: Zip-File successfully unpacked
fi: ZIP-tiedosto purettu onnistuneesti

en: [Gallery not found]
fi: [Galleriaa ei löytynyt]

en: [Maximize]
fi: [Maksimoi]

en: [Minimize]
fi: [Minimoi]

en: [Show PicLens]
fi: [Näytä PicLens]

en: [Show all]
fi: [Näytä kaikki]

en: [Show slideshow]
fi: [Näytä diashow]

en: [Show thumbnails]
fi: [Näytä esikatselukuvat]

en: [View with PicLens]
fi: [Näytä PicLensillä]

en: and the thumbnails directory
fi: ja esikatselukuvien hakemisto

en: bgfade
fi: taustahäivytys

en: blocks
fi: lohkot

en: bubbles
fi: kuplat

en: circles
fi: ympyrät

en: cover
fi: peitto

en: created
fi: luotu

en: deleted successfully
fi: poistettu onnistuneesti

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
fi: ei ole olemassa. Luo ensin gallerioiden pääkansio

en: fade
fi: häivytys

en: false
fi: epätosi

en: fit
fi: sovita

en: flash
fi: salama

en: fluids
fi: nesteet

en: is no valid image file!
fi: ei ole sopiva kvuatiedosto!

en: is not writeable !
fi: ei voi kirjoittaa !

en: lines
fi: viivat

en: link text
fi: linkkiteksti

en: moved to the trash.
fi: siirretty roskakoriin.

en: none
fi: ei mitään

en: of
fi:  /

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fi: %1$s / %2$s

en: random
fi: satunnaiset

en: recently added
fi: tuoreimmat

en: sec.
fi: s.

en: shuffle
fi: sekoitus

en: slowfade
fi: hidas häivytys

en: toss
fi: heitto

en: true
fi: tosi

en: wipe
fi: pyyhi

en: with permission 777 manually !
fi: valtuutuksella 777 !

en: you can activate a navigation through the images (depend on the effect). Change the code line only , when you use a different thumbnail effect or you know what you do.
fi: voit aktivoida navigoinnin kuvista (efektistä riippuen). Muuta koodiriviä vain, kun käytät toista esikatselukuvien efektiä tai tiedät, mitä olet tekemässä.
